Letiště Praha vloni odbavilo rekordních 17,8 milionů cestujících

16.01.2020 - Česká republikaPražské Letiště Václava Havla v roce 2019 odbavilo rekordních 17 804 900 cestujících, což byl nejvyšší počet cestujících během jednoho kalendářního roku v dosavadní historii letiště. V porovnání s rokem 2018 letiště zaznamenalo přibližně o jedem milion cestujících více, což byl meziroční nárůst o 6 %. Letiště zaznamenává každoroční růst od roku 2012.

Odbavení letadel na pražském Letiště Václava Havla (foto: Letiště Praha)

Za uplynulý rok letiště zaznamenalo celkem 154 777 pohybů. V porovnání s předchozím rokem se jednalo o pokles o půl procenta. Znamená to, že letecké společnosti nasazovaly do Prahy letadla s vyšší kapacitou a jednotlivé linky měly větší obsazenost.

Během celého roku létalo z Prahy pravidelně 71 leteckých společností do celkem 165 míst po celém světě, přičemž 15 z nich bylo dálkovými destinacemi. Na dálkových linkách zaznamenalo letiště vloni nárůst odbavených cestujících o 10,9 %. Letiště Praha očekává, že tento trend bude pokračovat i v roce 2020, kdy budou nově otevřeny linky z Prahy do Chicaga a Hanoje.

„Loňský 6% nárůst v počtu odbavených cestujících je dalším výborným výsledkem, kterým jsme mírně překročili naší predikci z počátku roku 2019. Za tímto opětovným růstem stojí zejména rozšiřování leteckých spojení do dálkových destinací a navyšování jejich kapacit, ale také posilování letů do nejvytíženějších evropských měst, jakými jsou například Londýn, Amsterdam nebo Moskva,“ řekl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Vstup k bezpečnostní kontrole odlétajících cestujících na Terminálu 2 (foto: Letiště Praha)

„S dalším nárůstem počtu cestujících počítáme také v letošním roce, čímž už se ale dostaneme za hranici našich provozních kapacit. Zároveň s tím budeme muset zahájit také několik důležitých rozvojových projektů přímo v prostorách terminálů. To sice může pro cestující znamenat dočasné snížení komfortu, ve svém výsledku však půjde o změny vedoucí k ještě modernějšímu a pohodlnějšímu letišti, které cestující po jejich dokončení určitě ocení,“ doplnil k výhledu na letošní rok Václav Řehoř.

Jak jsme již informovali, z důvodu rekonstrukce třídírny zavazadel pod Terminálem 1 dojde od začátku března do konce srpna k přesunu části odbavení odlétajících cestujících z Terminálu 1 na Terminál 2.

Podle statistik letiště byl nejrušnějším měsícem vloni srpen s 1 996 813 odbavenými cestujícími. Denně prošlo pražským letištěm vloni v průměru téměř 49 tisíc cestujících, nejvíce však v pátek 28. června 2019, kdy bylo během 24 hodin odbaveno rekordních 70 979 lidí.

Loňský rok na Letišti Praha shrnutý v infografice (zdroj: Letiště Praha)

Praha získala dvě nové dálkové destinace, a to kazašský Nur-Sultan a Newark v USA. Dále se mapa spojení rozrostla o řadu míst v Evropě: Billund, Bournemouth, Florencie, Charkov, Kišiněv, Lvov, Moskva-Žukovskij, Perm, Pescara, Stockholm-Skavsta a Zadar. Do Prahy nově začaly létat společnosti
Arkia Israeli Airlines, SCAT Airlines, SkyUp Airlines SunExpress a United Airlines.

Nejvíce cestujících využilo pravidelné linky do Velké Británie, Itálie, Ruska, Španělska a na pátém místě se dle provozních výsledků objevila nově Francie. Z destinací byl v roce 2019 opět nejoblíbenější Londýn, následovaly Paříž, Moskva, Amsterdam a Frankfurt. Skokanem roku se v meziročním srovnání stala turecká Antalya. Do této oblíbené dovolenkové destinace cestovalo z Prahy o 41 % lidí více než v roce 2018. Mezi třemi destinacemi s největším nárůstem počtu cestujících je také Amsterdam a Dauhá v Kataru.

Témata