Šéf Air France-KLM navzdory obří ztrátě získá milionové bonusy

05.04.2022 - EvropaBenjamin Smith, šéf skupiny Air France-KLM za loňský rok získal miliony eur na bonusech. Stalo se tak i přes to, že skupina v loňském roce hospodařila se ztrátou 3,3 miliard eur. Vyplynulo to z výroční zprávy Air France-KLM, která byla zveřejněna. Vzhledem k tomu, že letecké společnosti Air France a KLM obdržely státní podporu, bude si muset Smith počkat na vyplacení bonusů až do doby, než bude tato podpora od státu vrácena.

Kanadský manažér Benjamin Smith (foto: Air France KLM/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Základní plat Smithe činil v loňském roce 900 tisíc eur. Dalších 1,1 milionu eur si vydělal na odměnách. Kromě toho získal balík akcií v hodnotě 2 milionů eur. Se všemi odměnami by měl za loňský rok získat až 4,3 milionů eur. Část odměn Smith získal za své kroky v oblasti udržitelnosti a snižování emisí CO2.

Výše odměn způsobila značný rozruch v nizozemských médiích. Nizozemská ministryně financí Sigrid Kaagová uvedla v rozhovoru pro televizní kanál RTL Z, že považuje výši odměn za nepochopitelnou a nevhodnou. Podle Kaagové jsou tak vysoké odměny vzhledem k okolnostem společensky nezodpovědné.

Benjamin Smith se stal generálním ředitelem Air France-KLM v roce 2018. Poprvé v historii skupiny byl do této funkce jmenován manažer nefrancouzského původu. Krátce po svém jmenování Smith rozhodl o postupném vyřazení letadel Airbus A380 z flotily Air France a dále ukončil experiment Joon, aerolinie pro mileniály. Rovněž se zaměřil se na zjednodušení flotily a zajištění moderních úsporných letadel. Smith podle všeho stojí za odchodem šéfa KLM Pietera Elberse, kterému nebyla prodloužena smlouva na další funkční období.

Jak jsme informovali včera, na čele KLM jej nahradí šéfka nizozemských železnic Marjan Rintel. Dá se očekávat, že pod jejím vedením dojde k zintenzivnění spolupráce mezi KLM a Air France. Elberse se ve své funkci výrazně hájil zájmy KLM a její ziskovosti.

O tom, že Benjamin Smith má plnou důvěru představenstva Air France-KLM svědčí to, že mu koncem března byla prodloužena smlouva o další funkční období až do května 2027.

Témata