Air France ukončí experiment Joon

10.01.2019 - EvropaLetecká společnost Air France dnes oznámila, že ukončí provoz letecké společnosti Joon. Potvrdily se tak dřívější spekulace, že nový šéf Air France-KLM Benjamin Smith tento projekt zastaví. Příznačné je, že Air France o konci této ambiciózní aerolinie, informovala zcela nenápadně, v tiskové zprávě o nové kolektivní smlouvě.

Vítejte na palubě experimentu Joon (foto: Joon)

Air France ve zprávě uvedla, že zaměstnanci a letadla Joon budou převedeny po Air France. Stalo se tak po diskusi se zaměstnanci, odbory a také zákazníky. „Pro zákazníky, zaměstnance, trh a investory bylo od začátku těžké porozumět značce,“ uvedla Air France ve zprávě.

Rozhodnutí o ukončení projektu Joon přichází jen po necelých 14 měsících provozu této aerolinie. Air France neuvedla datum, kdy by měl být provoz Joon ukončen. Ve zprávě se uvádí, že lety, které jsou prodávány Joon budou provozovány do té doby, dokud nebude integrace do Air France dokončena.

Materiál uniforem stevardek a stevardů je ze 60 % složen z recyklovaných plastů (foto: Joon)

Joon, který je dceřinou společností Air France, zahájil lety 1. prosince 2017. Projekt Joon cílil zejména na mileniály, mladé lidi do 35 let. Samotný Joon se považoval za hybridní aerolinii nacházející se mezi klasickým a nízkonákladovým obchodním modelem.

Mladým lidem byl uzpůsoben nabízený produkt. K dispozici byla wi-fi, sedačky byly vybaveny zásuvkami, podávána měla být pouze fairtrade káva a na dálkových linkách chtěl nabídnout brýle pro 3D filmy či virtuální realitu.

Cestující mohou využívat palubní zábavní portál Youjoon (zdroj: Joon)

Air France na Joon postupně převáděla provoz vybraných evropských a dálkových linek. Od konce března měly být na Joon převedeny všechny lety Air France mezi Paříží a Prahou.

Flotila Joon se skládala ze sedmi letadel Airbus A320, čtyř A321 a čtyř A340-300. Společnost má objednáno deset letadel Airbus A350-900, tento kontrakt bude rovněž převeden na Air France.

Joon v současnosti provozuje linky z pařížského letiště Charlese de Gaulla do Barcelony, Bergenu, Berlína-Tegel, Bombaje, Budapešti, Fortalezy, Istanbulu, Káhiry, Lisabonu, Neapole, Osla, Porta a Říma. Od března měly být na Joon převedeny vedle linky do Prahy také spoje do Madridu, Manchesteru a Stockholmu. Od května měl Joon zahájit lety do ekvádorského Quita.

Joon - Airbus A340-300 (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Témata