Air France-KLM obdrží od Francie a Nizozemí státní pomoc 11 miliard eur

25.04.2020 - EvropaKoncern Air France - KLM může počítat se státní pomocí v souvislosti s dopady pandemie COVID-19 až ve výši 11 miliard eur. Francie je připravena pomoci 3 miliardami eur formou přímých půjček společnosti a 4 miliardami eur formou státních garancí 90 % komerčního úvěru poskytnutého syndikátem šesti bank. Oznámil to v pátek francouzský ministr financí Bruno Le Maire v televizním vysílání na kanále TF1. O podrobnostech finanční pomoci informovala Air France-KLM ve své tiskové zprávě.

Boeing 777-300ER společnosti Air France (foto: Air France)

Nizozemí plánuje pomoci KLM mezi 2-4 miliardami eur také formou přímých půjček a státních garancí, což oznámil holandský ministr financí Wopke Hoekstra. Podmínkou poskytnutí pomoci bylo zrušení výplaty bonusu managementu společnosti Air France-KLM, na což CEO společnosti Ben Smith musel ve čtvrtek přistoupit. A to také s ohledem na situaci, kdy společnost samotná již snížila mzdy zaměstnancům o 25-50 %. Státní pomoc Air France-KLM bude ještě muset schválit Evropská komise.

Signály ohledně dalšího vývoje ve společnosti jsou směrem k urychlení vyřazení starších méně efektivních letadel, ale také směrem k budoucímu navýšení státních podílů. Zejména od Francie lze podle expertů očekávat v budoucnu aktivity směřující i k jednostrannému navýšení podílu ve společnosti.

KLM - Airbus A330-300 (foto: Alf van Beem/Wikimedia Commons - CC0 1.0)

Dosud v koncernu Air France-KLM drží Francie i Nizozemí shodně 14 % akcií společnosti, firma se obchoduje na akciových trzích. Na pařížské burze uzavřely akcie koncernu páteční obchodování na ceně 4,46 EUR za akcii. Za poslední tři měsíce cena akcií koncernu klesla o 50 %.

Témata