Air France - KLM vydala dluhopisy, aby předčasně splatila francouzskou státní pomoc

17.11.2022 - EvropaLetecká společnost Air France-KLM včera akcionářům oznámila, že vydala dluhopisy převoditelné na akcie. Společnost by tak ráda získala něco přes 300 milionů eur čerstvého kapitálu. Díky tomuto kroku se však rozředí majetek stávajících akcionářů společnosti. Například Nizozemí, které ve společnosti drží 9,34% podíl, počítá podle ministryně financí Sigrid Kaagové, že jeho podíl může díky tomuto kroku klesnout až na 8,66%. Na koupi konvertibilních dluhopisů a navýšení podílu na současnou úroveň se totiž Nizozemí podílet nehodlá. Ještě vyšší podíl ve společnosti však drží Francie. Zbytek akcií se obchoduje na světových burzách a je rozředěn mezi mnoho akcionářů. Největším soukromým podílníkem společnosti je investiční fond Vanguard s 15 milióny akcií a 0,59% podílem ve společnosti.

Embraer 175 dceřinné společnosti KLM Cityhopper, únor 2018 (autor: Jeroen Stroes, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Konvertibilní dluhopis se od klasického korporátního dluhopisu odlišuje tím, že investor spolu s výplatou kupónu získává také právo směnit dluhopis za akcie dané společnosti v předem stanoveném poměru. Pro konzervativní investory, kteří stále chtějí mít možnost dosažení zajímavého zhodnocení v případě růstu akcií společnosti, je tento dluhopis velmi atraktivní variantou.

Společnost Air France-KLM by ráda získaný kapitál použila na splacení dluhopisů v držení francouzského státu. Zlepšila by se tím její vyjednávací pozice při účasti v privatizaci společnosti ITA Airways i TAP o jejichž podíl Air France - KLM usiluje.

Ovšem její akcie se v reakci na toto oznámení propadly na burzách o více než 10% a dnes dále padají na aktuální hodnotu kolem 1,23 eura za jednu akcii společnosti.

Airbus A318 v barvách společnosti Air France v Curychu, duben 2016 (autor: Kambui , Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata