IAG i Air France-KLM hlásí za 2. čtvrtletí zisk

29.07.2022 - EvropaRazantní návrat cestujících do letadel pomohl k ziskovému druhému čtvrtletí, jak koncernu IAG, tak i konkurenční skupině Air France-KLM. Zisku dosáhly obě firmy i přes stávající problémy s nedostatkem zaměstnanců a navzdory velkým problémům, kterým čelila letiště, na kterých mají letecké společnosti obou skupin své hlavní základny.

IAG hlásí za druhé čtvrtletí provozní zisk 293 milionů eur, čistý zisk byl 133 milionů eur. Ve stejném období loňského roku společnost vykázala ztrátu 967 milionů eur. Za první pololetí skončila firma ve ztrátě 438 milionů eur, přesto je to výrazné zlepšení oproti ztrátě 2 miliard za prvních šest měsíců loňského roku.

Výrazného zlepšení dosáhl koncern IAG především díky razantnímu nárůstu cestujících. Letecké společnosti koncernu přepravily 25,6 milionů pasažérů, což je pětkrát více než loni ve stejném období. V porovnání s předcovidovým rokem 2019 byla kapacita na 78 %. Největšího zotavení dosáhly evropské linky, které jsou na 84 % kapacity, následované spoji do Severní Ameriky, jež byly na 84 %. Vytížení letadel společností IAG bylo ve druhém čtvrtletí 81,8 %. Obrat skupiny ve druhém čtvrtletí vzrostl na 5,9 miliard eur, za první pololetí byl 9,3 miliardy eur.

Letouny společností KLM cityhopper a AirFrance na letišti v Heathrow, červenec 2018 (autor: John Taggart, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Podobná čísla hlásí i konkurenční Air France-KLM. Letecké společnosti skupiny přepravily 22,8 miliónu cestujících, což je třikrát více než za stejné období loňského roku. Obrat skupiny meziročně vzrostl o 143 % na 6,7 miliard euro. Provozní zisk dosáhl 386 miliónů eur, čistý zisk byl 324 milionů eur. Dobrých výsledků Air France-KLM dosáhla přesto, že na odškodnění cestujících za zpožděné či zrušené lety musela ve druhém čtvrtletí vydat částku přes 70 miliónů eur.

Výsledky Air France-KLM byly taženy zejména oživením zájmu o leteckou přepravu, jež byl dál utlumením pandemie Covid-19 a rozvolněním cestovních restrikcí. Skupina uvedla, že na linkách do Severní Ameriky rezervace překonaly úroveň roku 2019. Zisk byl dosažen také díky růstu cen letenek. Výkon společnosti KLM byl ovlivněn problémy na letišti v Amsterdamu, které vedly k omezení kapacit na letech z tohoto letiště.

Témata