Společnost Air France - KLM vydá nové akcie. Chce se ucházet o ITA.

24.05.2022 - EvropaDnes oznámila letecká společnost Air France-KLM, že vydá nové akcie v hodnotě 2,26 miliard euro. Příjmy z prodeje nové emise akcií mají jít z větší části (1,7 miliardy euro) na vrácení státních půjček, které během pandemie obdržela společnost jak od francouzské, tak i nizozemské vlády. Zbylou část hodlá společnost použít na splacení části stávajících půjček u komerčních subjektů. Akcie společnosti se tak v reakci na plánované rozředění stávajících podílů propadly za jeden den o více než 11% na 3,85 euro za akcii. Následující den pád zrychlil o 50% a pokračoval i další dny po zveřejnění tohoto článku. K 26.5. se tak jedna akcie společnosti obchoduje na burze na úrovni kolem 1,75 euro za akcii.

Minulý týden oznámilo francouzské rejdařství CMA CGM, že plánuje koupit akcie společnosti Air France-KLM za 400 miliónů euro. Rejdařství vidí synergie v nabídce přepravy nákladu nejen pomocí lodí, ale i nákladních letadel a očekává, že poptávka především po letecké přepravě nákladu ještě poroste.

Tyto současné aktivity Air France - KLM mohou mít souvislost s privatizací společnosti ITA. Právě od konsorcia amerického fondu Certares, Air France-KLM a společnosti Delta Airlines očekávala Itálie, že odevzdá konkurenční nabídku na převzetí strategického podílu ve společnosti ITA. O tu se také zajímá zejména německá Lufthansa v konsorciu s italským rejdařstvím MSC. Právě Lufthansa je také v očích Italů favoritem pro privatizaci společnosti ITA. Jenže privatizace společnosti ITA do rukou MSC a Lufthansy by zcela jistě znamenala i konec členství společnosti ITA ve Sky Teamu, jejímž nejvýznamnějším evropským členem je právě Air France - KLM. V severní Americe je to pak společnost Delta Airlines. Air France - KLM by se ovšem bez vrácení státní pomoci nemohla o privatizaci ITA vůbec ucházet, a proto současné kroky vedoucí k předčasnému splacení státní půjčky tak mohou být indicií, že Air France-KLM nabídku na převzetí ITA také podá. Do tohoto scénáře dobře zapadá minulý pátek zveřejněná informace agenturou Reuters o rozhovorech mezi Air France - KLM a soukromým fondem Apollo o kapitálové injekci ve výši 500 miliónů euro. Mluvčí Air France zopakoval, že letecká společnost je ochotna posílit své obchodní vazby s ITA, ale odmítl další komentáře.

Update: Dnes chvíli před polednem potvrdila italská vláda, že má aktuálně na privatizaci společnosti ITA dvě nabídky. Jednu od konsorcia MSC a Lufthansy a druhá přišla dnes v noci právě od kosorcia společností Certares, Air France-KLM a Delta Airlines. Italská vláda by ještě před létem ráda rozhodla, kterému sdružení dá při dalším jednání o privatizaci ITA přednost.

směrovky letadel Air France a KLM, (autor: Jt716, Wikimedia Commons)

Témata