Laudamotion ukončí provoz, Lauda Europe čekají pravděpodobně škrty

07.10.2020 - EvropaRakouská nízkonákladová aerolinie Laudamotion operující pod značkou Lauda koncem října ukončí svůj provoz. Již v průběhu letních prázdnin oznámila mateřská společnost Ryanair, že na Maltě založí novou pobočku Lauda Europe, která bude nástupcem rakouského dopravce. V současnosti má Lauda Europe již jedenáct letadel Airbus A320.

Lauda - Airbus A320 (foto: Stanislav Doronenko/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Původně počítalo vedení Ryanairu, že v zimní sezóně bude létat Lauda Europe s deseti Airbusy A320. Letecký server Aerotelegraph ve středu informoval o dopise šéfa Lauda Europe Davida O’Briena posádkám společnosti ve Vídni. Podle dopisu nyní pracuje Ryanair na zimním letovém řádu, ale hluboké škrty ve Vídni jsou stále pravděpodobnější.

O vývoji v Laudamotion jsme v posledních měsících několikrát informovali. Společnost čelila sporům s odbory ohledně nové kolektivní smlouvy. Vloni na podzim nabídla rakouská aerolinie zaměstnancům nové smlouvy, přičemž v případě palubních průvodčích byla nabídnutá mzda nižší než úředně stanovené životní minimum.

Firma se tak dostala i do hledáčku rakouských úřadů. Zaměstnanci si stěžovali, že se rapidně zhoršily pracovní podmínky ve firmě a jsou vystavování psychologickému nátlaku. Společnost rozdala koncem března devadesátku výpovědí, které se nakonec ukázaly jako neplatné a úřad práce podal na společnost trestní oznámení kvůli podezření ze mzdového a sociálního dumpingu.

Kvůli zvýšení tlaku dal management Laudamotion odborům ultimátum s tím, že pokud nepodepíšou novou kolektivní smlouvu do stanoveného termínu, tak společnost uzavře základnu ve Vídni. Vzhledem k tomu, že k podpisu nedošlo, Lauda své ultimátum splnil a oznámil zrušení základny. Nakonec však se však obě strany dohodly a management vzal své rozhodnutí zpět a slíbil, že základnu ve Vídni zachová, ale zmenšenou na deset letadel A320. V červenci pak vedení Lauda oznámilo, že koncem října zruší základnu v německém Stuttgartu. Minulý měsíc pak management oznámil i zrušení základny v Düsseldorfu.

V červnu se pak objevily náznaky, že Ryanair již nepočítá se samostatným provozem značky Lauda. Lety společnosti jsou v rezervačních systémech vedeny pod kódem FR s poznámkou, že let zajišťuje Lauda Europe. Tím se Lauda posouvá k modelu dceřiných společností Buzz a Malta Air, které zajišťují provoz letů Ryanair formou ACMI pronájmů.

Připomeňme, že Ryanair vstoupil do Laudamotion v březnu 2018, poté co od zakladatele Niky Laudy koupil podíl 24,9 %. V srpnu 2018 Ryanair využil své opce a navýšil svůj podíl na 75 % a začátkem roku 2019 Laudamotion zcela ovládl.

Témata