Základna Laudy ve Vídni zůstane definitivně zachována, ale zmenší se

10.06.2020 - Evropa



Po dramatickém vývoji, kdy nízkonákladová společnost Lauda nejdříve oznámila zrušení základny na vídeňském letišti Schwechat kvůli nedohodě s odbory. Nakonec však došlo minulý týden pět minut po dvanácté k obratu ohledně zachování báze ve Vídni.

Airbus A320 společnosti Lauda (foto: Marvin Mutz / "OE-LOQ Airbus A320-200 Laudamotion PMI 2019-07-02 (16a)" / CC-BY-SA 2.0)

O víkendu totiž padla poslední překážka, až 90 % pilotů a dvě třetiny palubních průvodčích se vyjádřili k nejnovější kolektivní dohodě souhlasně. Ve Vídni tak bude i nadále hlavní základna společnosti Lauda. Její velikost ovšem plánuje management zmenšit na deset letadel Airbus A320. S provozem počítá Lauda od 1. července ovšem nejprve se třemi letadly. Na oněch deset strojů se má společnost dostat až v srpnu, kdy by měla ze strany zákazníků více růst poptávka po létání.

Management Lauda se kriticky vyjádřil ke skutečnosti, že Austrian Airlines obdrží státní pomoc, zatímco jejich společnosti stát nepomůže ani jediným eurocentem. Také z tohoto důvodu bude muset být část pilotů a palubních průvodćích propuštěna. Nepřímo to naznačil obchodní ředitel Ryanair David O'Brien, že by se to mohlo dotknout zejména těch zaměstnanců, kteří nesouhlasili ani s nejnovější kolektivní smlouvou. Společnost však doufá, že tato pracovní místa opět v dlouhodobém pohledu obnoví, neboť má trvale významnou konkurenční výhodu oproti státem sanovanému Austrianu v podstatně nižších nákladech na sedačku.

Témata