Nová naděje pro zachování základny Lauda ve Vídni

06.06.2020 - EvropaJak jsme minulý týden informovali, odmítla odborová organizace Vida podepsat se společností Lauda předložený návrh kolektivní smlouvy s tím, že obsahuje protiprávní ujednání. Lauda mezitím přemístil své Airbusy z Vídně na londýnské letiště Stansted a svolal na čtvrtek 4. června tiskovou konferenci, na níž chtěl ohlásit převzetí 65 linek z Vídně mateřskou společností Ryanair. Část linek měly též operovat dceřiné společnosti Malta Air a Buzz. Ryanair plánoval ohlásit pro Vídeň cenovou ofenzívu tak, aby přiměl zákazníky opět cestovat.

Lauda - Airbus A320 (foto: Lauda)

Koncem minulého týdne také musela společnost Lauda informovat své německé zaměstnance o pozdržení květnové výplaty z důvodu nedostatku finančních prostředků. Osud společnosti Lauda se tak v té chvíli zdál být nevyhnutelně zpečetěn.

V noci ze středy na čtvrtek však došlo k dohodě mezi odborovou organizací Vida a rakouskou hospodářskou komorou ohledně takového znění kolektivní smlouvy, které by nebylo v rozporu s platnými rakouskými předpisy. Ve srovnání s první nabídkou došlo k výraznému navýšení hrubé mzdy především u juniorních letušek, a to z 1000 na 1440 eur. Po odvodech tak výsledný čistý plat již není menší ani než životní minimum ve Vídni (917 eur). Při srovnání první nabídky a současné dohody by si rovněž měli polepšit i ostatní profese. Navíc byly vyškrtnuty z kolektivní smlouvy klauzule, které byly podle odborů protiprávní. Hospodářská komora s tímto postupem souhlasila a ve čtvrtek nad ránem oba důležití hráči kolektivní smlouvu s platností do roku 2023 podepsali.

Nebylo jasné jak se k této nové situaci postaví společnost Lauda. Ta na začátku týdne nejprve získala od mateřského Ryanairu prostředky na výplatu mezd svých německých zaměstnanců v bázích v Düsseldorfu a Stuttgartu a dlužné mzdy jim obratem vyplatila. Reakce managementu Laudy a Ryanairu na čerstvě podepsanou kolektivní smlouvu bylo nejprve zrušení avizované čtvrteční tiskové konference a v průběhu noci ze čtvrtka na pátek též společnost vyslovila podmíněný souhlas s dohodou, pokud se pro ni v průběhu víkendu rovněž vysloví i většina zaměstnanců vídeňské báze. Management společnosti současně silně kritizoval odbory za to, že celou situaci nechaly zajít tak bezprecedentně daleko. Protože všichni zúčastnění předem počítají se souhlasem zaměstnanců, očekává se tak, že vídeňská báze Laudy bude nakonec zachráněna. Doufejme, že ani jeden z účastníků již ostatní nezaskočí nějakou náhlou změnou svého postoje.

Témata