LaudaMotion: výrazné zhoršení podmínek pro zaměstnance

23.10.2019 - EvropaLaudaMotion (operující jako Lauda) se v pracovních podmínkách zaměstnanců výrazně přiblížil mateřské irské společnosti Ryanair, upozornil rakouský server Austrian Wings. V poslední době způsobilo v Rakousku rozruch propouštění zaměstnanců v centrále společnosti LaudaMotion ve Vídni, stejně jako případ propuštění letušky, která byla 14 dnů na nemocenské.

Airbus A320 společnosti Laudamotion na vídeňském letišti (foto: Doronenko/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Austrian Wings citoval vyjádření nejmenované letušky Laudamotion, která uvedla, že psychický tlak je ve společnosti enormní. Ze strachu o práci není jedinou letuškou, která chodí létat nemocná, ačkoliv to zákon zakazuje. Z těchto důvodů si poohlíží po jiné práci.

Generální ředitel LaudaMotion Andreas Gruber, stejně jako mluvčí společnosti se i přes opětovné žádosti odmítli vyjádřit k dotazům ohledně údajného najímání zaměstnanců přes irského agenturního zaměstnavatele, firmu Crewlink. Tento postup poškozuje nové zaměstnance, neboť irské pracovní právo oproti rakouskému jim poskytuje nižší míru ochrany, stejně jako nižší plat.

Tyto nové smlouvy nabízejí palubním průvodčím plat 1130 eur, po zdanění zhruba 960 eur. Další rakouský server Austrian Aviation citoval zástupce odborové organizace Vida Daniela Liebharta, podle kterého je tato částka výrazně pod prahem chudoby. V loňském roce byla v Rakousku hranice chudoby pro samostatně žijící osobu stanovena na 1259 eur. Podle Liebharta není v oblasti tento plat přiměřený a nezajistí důstojné živobytí.

Podle Austrian Wings dostávají zaměstnanci od firmy výhružné dopisy v nichž je vyzývá k aktivnímu chování pro snižování nákladů a poukazuje na důsledky očekávané ztráty 50 miliónů eur v letošním roce. Podobné dopisy dostávají zejména zaměstnanci v pracovní neschopnosti.

Pracovní úřady a odborové organizace registrují od zaměstnanců LaudaMotion četné dotazy a stížnosti. Proto jsou nyní ze strany úřadů a odborů podrobně zkoumány nové pracovní smlouvy agenturních zaměstnanců zkoumány, zda jsou ve shodě s rakouským právem.

Témata