Air Serbia po kritice omezí lety do Moskvy

13.03.2022 - Evropa



Letecká společnost Air Serbia sníží počet letů do Moskvy, uvedl to dnes srbský prezident Aleksandar Vučić. Srbsko se sice chce stát členem Evropské unie, ale k sankcím EU se rozhodlo nepřipojit. To umožnilo národnímu dopravci Air Serbia pokračovat v letech do Moskvy a dalších ruských měst.

Air Serbia provozuje také jeden Airbus A330-200 (foto: Venkat Mangudi/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

V reakci na vysokou poptávku Air Serbia zdvojnásobila počet letů do Moskvy a svou kapacitu dále navýšila nasazením většiho Airbusu A330-200. Tento letoun se objevil také na vybraných letech do Petrohradu. Přes výrazné navýšení kapacity vzrostly značně ceny letenek společnosti na letech z/do Ruska. Tento týden například rezervační systém Air Serbia nabízel jednosměrnou letenku z Moskvy do Bělehradu i za cenu 1626 eur (v přepočtu 40 845 korun).

Rozhodnutí Srbska nepřipojit se k sankcím bylo kritizováno v EU. Evropský parlament přijal začátkem března rezoluci, ve které vyjádřil hluboké politování, že se Srbsko nepřipojilo k evropským sankcím. Srbský prezident Vučić uvedl dříve, že nepřipojit se k sankcím je „střízlivé a věcné rozhodnutí v nejlepším zájmu Srbska“.

https://twitter.com/EmineDzheppar/status/1502562893463789572

Pokračování Air Serbia v letech do Ruska kritizovala náměstkyně ukrajinského ministra zahraničních věcí Emine Dzhepparová, která na Twitter napsala, že vydělávat peníze na ukrajinské krvi je nedůstojné pro kandidátskou zemi EU. Bývalý estonský ministr zahraničí Urmas Pet napsal na Twitteru, že společnosti Air Serbia by mělo být zakázáno létat do EU.

https://twitter.com/Urmaspaet/status/1502663468578709508

Po kritice se mají Air Serbia podle prohlášení srbského prezidenta Vučiće vrátit k dřívějšímu jednomu letu denně do Moskvy. Zatím není jasné, kdy ke snížení počtu letů dojde. Společnost Air Serbia je většinově vlastněné srbským státem. Prezident Vučić si postěžoval na dvojí metr, kdy srbské lety do Ruska jsou kritizovány, ale ohledně letů tureckých aerolinií se mlčí. Důvodem je podle něj to, že Turecko je členskou zemí NATO.

Srsbko se spolu s Tureckem staly po vypuknutí války na Ukrajině bránami pro Rusy, kterými se mohou celkem pohodlně dostat letecky do dalších evropských měst.

Témata