Air Serbia otevře pravidelnou linku do Mostaru

13.01.2024 22:21 - EvropaLetecká společnost Air Serbia začne na jaře nově létat z Bělehradu do Mostaru. O otevření nové linky informovala aerolinie na Facebooku. Obě města tak budou mít po 33 letech opět pravidelné letecké spojení.

Air Serbia bude linku do Mostaru provozovat jako sezónní od 22. dubna do konce října s tím, že v případě dostatečné poptávky může být její provoz prodloužen. Lety budou provozovány třikrát týdně, každé pondělí, pátek a neděli. Na linku bude nasazován pronajatý Embraer 175.

Mostar bude po Banja Luce a Sarajevu třetí destinací Air Serbia v Bosně a Hercegovině. Během letní sezóny 2024 bude společnost pravidelnými linkami obsluhovat již 17 měst v rámci zemí bývalé Jugoslávie.

Historické centrum Mostaru, v popředí historický Starý most, který se klene na řekou Neretva (foto: Tomáš Hampl)

Očekává se, že letenky na novou linku budou dány do prodeje poté, co bude uzavřena dohoda s letištěm v Mostaru o finanční podpoře provozu linky. Air Serbia slibuje, že nová linka bude mít dobrou návaznost na řadu letů společnosti do západní a severní Evropy a Spojených států.

Letiště v Mostaru začalo sloužit pro civilní lety v roce 1965 a po dobu existence Jugoslávie sloužilo především pro vnitrostátní lety. Koncem roku 1991 byl provoz přerušen kvůli válce v Bosně. Civilní provoz byl pak obnoven v roce 1998. Poté bylo letiště využíváno především pro charterové lety s poutníky mířícími do nedalekého Medžugorje, kde v roce 1981 došlo ke zjevení Panny Marie.

Pravidelnou lety letiště získalo opět v roce 2017, kdy do Mostaru otevřela linku německá společnost Eurowings. O rok později začaly létat do Mostaru také Croatia Airlines. Během pandemie koronaviru byly pravidelné lety přerušeny. Letiště vyjednávalo s nízkonákladovou aerolinii Wizz Air o otevření linek do Německa a Švédska. Přestože byla uzavřena s Wizz Air dohoda, linky nakonec nebyly otevřeny. Vloni pak Croatia Airlines obnovily své lety. Během loňského léta provozovaly do Mostaru sezonní lety italské společnosti AeroItalia a Lumiwings.

Terminál pro cestující na letišti v Mostaru (foto: Mostar Airport)

Témata