Croatia Airlines obnoví spoj do Mostaru

27.03.2023 - EvropaLetecká společnost Croatia Airlines obnoví 3. května pravidelné lety ze Záhřebu do Mostaru. Croatia Airlines do 113tisícového města na jihozápadě Bosny a Hercegoviny létala již před pandemií. Prozatím budou lety provozovány třikrát týdně, ovšem v noci ze čtvrtka na pátek a z neděle na pondělí bude letoun DHC Dash 8 v Mostaru nocovat. Pozdní odlet ze Záhřebu je plánován ve 23:00 hodin a ranní let zpět druhý den z Mostaru v 5:55, což cestujícím umožní při troše plánování pohodlné přestupy v Záhřebu na navazující lety chorvatského národního dopravce. Tyto dva lety mají být doplněny středeční odpolední rotací. Linku plánují Croatia Airlines provozovat letadlem De Havilland Canada Dash 8-Q400. Alternativní cesta autem ze Záhřebu do Mostaru po dálnici přes Split v délce 540 kilometrů trvá pět a půl hodiny hodiny. Případně kratší varianta přes Banja Luku, která má 430 kilometrů trvá autem okolo šest a půl hodiny.

De Havilland Canada Dash 8-Q400 společnosti Croatia Airlines na letišti ve Splitu, červen 2012 (foto: Aero Icarus/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-2.0)

Vedení Croatia Airlines předpokládá, že linka může oslovit jak místní obyvatele, tak i diaspory v západních zemích jako například v Německu, Švédsku nebo Dánsku. Vzhledem k blízkosti jadranského pobřeží předpokládá také jistý turistický potenciál v průběhu letní sezóny. Cestující do Mostaru může navíc celoročně lákat známé poutní místo Međugorje, vzdálené od letiště v Mostaru necelých 30 kilometrů.

Pro Mostar, který aktuálně žádné letecké spojení se světem nemá, bude linka do Záhřebu druhým spojem v pořadí, kam se letos bude létat. Společnost AeroItalia totiž začne již v dubnu létat do italského Forli. Navíc v letní sezóně plánuje létat Electra Airways z Mostaru do Katánie a LOT Polish Airlines do Katovic.

Pohled na historické centrum Mostaru, v popředí historický Starý most, který se klene na řekou Neretva (foto: Tomáš Hampl)

Témata