Do Mostaru má začít příští léto létat Wizz Air

16.09.2022 - EvropaLetiště v bosenském Mostaru oznámilo, že podepsalo smlouvu s nízkonákladovou aerolinií Wizz Air. Podle ní má společnost v letní sezóně 2023 začít létat do Mostaru a město spojit s evropskými destinacemi. Bližší podrobnosti o plánovaných linkách letiště neoznámilo, podle místních médií je v hledáčku zejména Německo a Skandinávie. Nové linky by měly podpořit cestovní ruch a ekonomický rozvoj Mostaru a jižní části Bosny a Hercegoviny.

Podpis dohody mezi letiště v Mostaru a společností Wizz Air o otevření pravidelných linek (foto: Mostar Airport)

Mostar by se měl stát čtvrtým letištěm v Bosně a Hercegovině obsluhovaným lety Wizz Air. Společnost v současnosti létá do Banja Luky, Sarajeva a Tuzly, přičemž v Sarajevu má od loňského roku základnu.

Letiště v Mostaru sloužilo dosud především pro charterové lety s poutníky mířícími do nedalekého Medžugorje, kde v roce 1981 došlo ke zjevení Panny Marie. Pandemie Covid-19 však znamenala přerušení těchto charterů a současný objem letů je znatelně nižší. Letiště se také dlouhodobě snaží přilákat linkové dopravce. V roce 2018 začaly do Mostaru pravidelně létat hned dvě společnosti: Croatia Airlines ze Záhřebu a Eurowings z Düsseldorfu a později také ze Stuttgartu. Zatímco chorvatský dopravce létal celoročně, linky Eurowings byly sezónní.

Díky svému historickému centru s ikonickým mostem klenoucím se nad řekou Neretvou přitahuje Mostar turisty (foto: Tomáš Hampl)

S pandemií koronaviru došlo k přerušení těchto pravidelných linek. Eurowings plánoval obnovení letů z Düsseldorfu letos v červnu. Nakonec však své plány zrušil krátce před červnovým zahájením letů. Zajímavou novinkou letošního léta jsou charterové lety polského LOTu z Katovic.

Témata