Přes sankce lze v Evropě letět do Ruska, oklikou přes Srbsko nebo Turecko

08.03.2022 - EvropaPo začátku nesmyslné ruské invaze na Ukrajinu začaly být vůči Rusku přijímány sankce, přičemž jedním z jejich prvních cílů bylo letectví. Jako první přijala sankce Velká Británie, která zakázala vstup ruských letadel do svého vzdušného prostoru. Krátce na to stejné opatření přijaly Polsko a Česká republika. Koncem února se na uzavření vzdušného prostoru pro ruská letadla dohodly také státy EU. Rusko vždy odpovědělo recipročním opatřením, tedy zákazem vstupu pro letadla dané země.

Brusel v rámci svých balíčků dále sankce stupňoval. Zakázán byl prodej letadel a náhradních dílů do Ruska. Leasingovým společnostem bylo nařízeno ukončit pronájmy svých letadel v Rusku a do jednoho měsíce si převzít letadla zpět. V reakci na toto opatření letecký úřad Rosaviacija doporučil ruským leteckým společnostem nelétat s pronajatými letadly do zahraničí. Následně Aeroflot a další ruské společnosti zrušily všechny své plánované mezinárodní lety s výjimkou spojů do Běloruska.

Postupné sankce evropských států a následné ruské odpovědi vedly k tomu, že letecké spojení mezi většinou evropských států a Ruskem ustalo. Přesto lze v rámci Evropy celkem pohodlně letět do Ruska pravidelnými spoji.

Air Serbia navýšila na letech do Moskvy kapacitu a létá také s Airbusem A330-200 (foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

První možností je vydat se přes Srbsko, které se k evropským sankcím vůči Rusku nepřipojilo, přestože usiluje o členství v EU. Srbský národní dopravce Air Serbia zaznamenává zvýšenou poptávku a navyšuje kapacitu, když na vybrané lety do Moskvy nasazuje také Airbus A330-200. Zvýšený zájem o lety se odráží také v nabídce volných míst a cenách letenek. Některé lety jsou zcela vyprodány a u dalších jsou volná poslední místa. Například jednosměrná letenka z Moskvy do Bělehradu ve čtvrtek 10. března stojí od 1626 eur (41921 korun), přičemž k dispozici je poslední místo. V sobotu 12. března jsou v nabídce poslední čtyři letenky za cenu od 905 eur (23330 korun). Je zřejmé, že lety do Ruska jsou v těchto dnech pro Air Serbia značně profitabilní. Srbský dopravce může cestujícími z Ruska zaplňovat také své návazné lety do dalších evropských destinací.

Jednosměrná letenka z Moskvy do Bělehradu stojí i 1626 eur (zdroj: rezervační systém Air Serbia)

Další možnost spojení nabízí Turecko. Prezident Erdogan se snaží být za dobře, jak s Ukrajinou, tak s Ruskem. Proto se Turecko nepřipojilo k sankcím vůči Rusku, což umožňuje Turkish Airlines a dalším tureckým leteckým společnostem pokračovat v letech do ruských měst. Záznamy serveru Flightradar24 a rezervační systém Turkish Airlines ukazují, že krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, společnost navýšila svou kapacitu do Moskvy a Petrohradu. Na lince do Moskvy jsou na všech letech místo dřívějších Boeingů 737-800 či Airbusů A321 nyní nasazovány Boeingy 777-300 nebo Airbusy A330-200/300. Tyto typy se objevují také na vybraných letech do Petrohradu.

Podobně jako u Air Serbia se zvýšená poptávka projevuje v cenách letenek. Rezervační systém Turkish Airlines ukazuje, že ve vybraných dnech je již zcela vyprodaná ekonomická třída a k dispozici jsou tak jen letenky v business class od 1805 eur. Díky tomu, že Turkish Airlines létají pravidelně také do Prahy, lze se dostat z Moskvy s tureckým dopravcem za necelých 18 hodin. Jednosměrná letenka je v nejbližších dnech k dispozici jen v business class za cenu od 1687 eur.

Jednosměrné letenky s Turkish Airlines z Moskvy do Prahy (zdroj: rezervační systém Turkish Airlines)

Do Ruska pravidelně létá také turecká nízkonákladová společnost Pegasus Airlines. Její rezervační systém ukazuje, že letenka z Moskvy do Antalye na tento týden stojí od 659 britských liber (20500 korun). Letenky do Istanbulu nejsou k dispozici.

Samozřejmě možnost letět z Evropy do Ruska se naskýtá také přes další, mimoevropské země, které nepřijaly sankce vůči Rusku. Z těch bližších je to například Izrael, jehož letecká společnost El Al pokračuje v letech do Moskvy. Další možností jsou arabské země a zejména Spojené arabské emiráty, odkud létají i nadále do Ruska Etihad Airways a Emirates, jež nasazuje na linku Airbus A380. Lety do Moskvy vypravují také Qatar Airways a některé další asijské aerolinie.

Témata