Velká Británie zakázala lety ruských letadel na svém území, Rusko recipročně odpovědělo

25.02.2022 - EvropaBritský premiér Boris Johnson oznámil ve čtvrtek večer další balík sankcí proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu. Součástí tohoto balíku je rovněž zákaz vstupu všech v Rusku registrovaných letadel do vzdušného prostoru Velké Británie. Zákaz se vztahuje také na letouny na pravidelných linkách, které jsou vlastněny nebo pronajaty osobami mající spojení s Ruskem.

Podle zveřejněného NOTAMu platí britský zákaz od dnešního dne až 23. května 2022. Současně britský úřad civilního letectví CAA včera oznámil, že v návaznosti na oznámení Borise Johnsona pozastavil platnost povolení letecké společnosti Aeroflot pro lety do Velké Británie. To znamená, že ruské národní aerolinie nejsou oprávněny až do odvolání provozovat lety do/z Velké Británie.

Airbus A321 ruské společnosti Aeroflot na londýnském letišti Heathrow (foto: John Taggart/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Aeroflot včera večer oznámil, že kvůli opatřením Velké Británie ruší dnešní let SU2578 z Moskvy do Londýna. Ruský dopravce vypravoval do Londýna jeden let denně, na který v poslední době nasazoval zejména širokotrupé letouny Boeing 777-300ER, Airbus A330-300 a A350-900.

Dnes dopoledne odpovědělo Rusko na leteckou část sankcí Velké Británie. Ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija přijala reciproční opatření, kdy zakázala britským dopravcům vstup do vzdušného prostoru Ruska a přistávat na ruských letištích. V reakci na to British Airways zrušily dnešní plánovaný let z Londýna do Moskvy. Linka byla provozována čtyřikrát týdně letouny Airbus A321neo.

British Airways - Airbus A321neo (foto: Markus Eigenheer/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Rosaviacija ve svém prohlášení upozornila, že dnes je plánováno 70 tranzitních letů operovaných leteckými společnostmi Velké Británie v ruském vzdušném prostoru. Virgin Atlantic podle BBC uvedly, že v reakci na oznámení Ruska upravily trasy svých letů do Pákistánu a Indie. Kvůli změně trasy by se doba letů do těchto zemí měla prodloužit o 15 minut.

Témata