Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, vzdušný prostor je uzavřen, útoky na letiště

24.02.2022 - EvropaRusko dnes v brzkých ranních hodinách zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu. Akci potvrdil nad ránem v televizním projevu ruský prezident Vladimír Putin, který ji zdůvodnil snahou o "denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny". Dění na Ukrajině související s leteckou dopravou a letectvím přinášíme v mimořádné online reportáži.


22:19 - Ukrajinské servery informují, že letiště firmy Antonov v Gostomelu nedaleko Kyjeva je opět v rukou ukrajinské armády.


21:46 - Ruská agentura TASS informovala, že ve Voroněžské oblasti se zřítil Antonov An-26 ruského letectva. Podle zprávy agentury došlo k pádu při přepravě letecké techniky. Letoun nesl registraci RF-36074, posádka zahynula. Jedná se již o druhý An-26, který se dnes zřítil. Po poledni došlo k havárii ukrajinského vojenského letadla, při které zahynulo pět osob (více viz čas 13:50 reportáže).


21:26 - Letiště Praha vyjádřilo dnes večer solidaritu s Ukrajinou. Budova Terminálu 1 byla v 19:00 nasvícena do barev ukrajinské vlajky, která byla také vyvěšena před řídící věží.


19:05 - Kancelář ukrajinského prezidenta potvrdila, že ukrajinské síly po těžkých bojích ztratily letiště společnosti Antonov v Gostomelu a nyní je v rukou ruské armády. Objevují se zprávy, že z Ruska vystartovaly transportní Iljušiny Il-76, které by mohly zamířit na toto letiště.


18:35 - Britský premiér Johnson ohlásil další britské sankce vůči Rusku. Jejich součástí je také zákaz letů ruské letecké společnosti Aeroflot do Velké Británie.


18:29 - Akcie Aeroflotu dnes klesly na moskevské burze o 32,55 %. Akcie uzavřely dnešní obchodování na ceně 33,40 rublů. Výrazný pád zaznamenaly také další ruské akcie obchodované v Moskvě.


18:06 - Cestovní kancelář Čedok se rozhodla až do odvolání stáhnout ze své nabídky poznávací zájezdy do Ruska. Zároveň pozastavila prodej letenek letecké společnost Aeroflot a dalších ruských dopravců. Klienti, kteří si zájezd koupili bude cestovní kancelář kontaktovat s nabídkou jiného poznávacího zájezdu nebo vrácení peněz.


16:27 - Airbus A320 společnosti Wizz Air letící dopoledne na lince W63796 z Bergama do Kišiněva byl kvůli uzavření vzdušného prostoru Moldavska byl odkloněn do Rumunska a přistál ve městě Jasy.


16:04 - Podle televize CNN bylo letiště společnosti Antonov u Gostemelu obsazeno ruskými výsadkáři. Podle reportéra CNN ruští vojáci zabezpečují perimetr tohoto letiště, které leží 25 kilometrů od centra Kyjeva.


15:53 - Dnes okolo 6:15 vlétl do vzdušného prostoru Rumunska letoun Suchoj Su-27 ukrajinského vojenského letectva. Rumunské vzdušné síly vyslaly dvě stihačky F-16, které provedly identifikaci letadla a eskortovaly jej na leteckou základnu v Bacau, kde letoun přistál v 7:05. Rumunské ministerstvo obrany uvedlo, že rumunské letectvo postupovalo podle mezinárodních pravidel pro tyto situace.


15:25 - Server Flightradar24 sledující pohyb letadel se potýká od rána s přetížením, kdy zaznamenává mnohonásobně větší návštěvnost než obvykle. Nyní začal server řadit vybrané uživatele do virtuální fronty a zobrazuje dobu čekání na zobrazení homepage. V našem případě je odhadovaný čas 33 minut.

(zdroj: Flightradar24)


14:55 - Moldavsko před polednem oznámilo, že uzavírá svůj vzdušný prostor. Důvodem je bezpečnostní situace v sousední Ukrajině. Prezidentka Maia Sanduová ve svém projevu uvedla, že země rovněž zavede výjimečný stav.


13:50 - Nejméně pět osob zahynulo při havárii ukrajinského vojenského letounu Antonov An-26. Ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo, že na palubě bylo 14 osob. Nepotvrzené informace uvádějí, že letoun byl údajně sestřelen ruským letectvem.


13:33 - Generální štáb ukrajinské armády uvedl na sociálních sítích, že u Gostomelu byly zničeny dva ruské vojenské vrtulníky.


12:51 - Nedaleko Gostomelu byla poškozen vrtulník Kamov K-52 ruského vojenského letectva.


12:14 - Ruské vojenské vrtulníky Kamov Ka-52 útočí na letiště v Gostomelu, které používá ukrajinský výrobce letadel Antonov.


10:57 - Nízkonákladová aerolinie Wizz Air informovala na svém webu, že kvůli uzavření ukrajinského vzdušného jsou až do odvolání pozastaveny všechny lety společnosti z a na Ukrajinu. Dnes ráno byl plánovaný let z kyjevského letiště Žuljany do Pardubic, který byl kvůli současné situaci na Ukrajině zrušen. Server Interfax Ukraina uvedl, že na letišti Žuljany bylo zahájeno odbavení letů Stockholmu, Dortmundu a Pardubic. Kvůli evakuaci terminálu se někteří cestující nemohou dostat ke svým zavazadlům.


10:24 - Mezinárodní letiště ve Lvově posílilo ochranu, aby ruské letouny nemohly na letišti přistát. Kvůli uzavření ukrajinského vzdušného prostoru pro civilní lety lvovské letiště zrušilo dnes brzy ráno všechny plánované lety.


10:06 - Ukrajinská média informují, že se ukrajinské armádě podařilo sestřelit šestý ruský vojenský letoun.


9:36 - Problémy hlásí server Flightradar24 sledující pohyb letadel po celém světě. Podle příspěvku serveru na sociálních sítích kvůli extrémnímu zatížení mohou uživatelé zaznamenat dočasné problémy s připojením k Flightradar24 nebo jeho zpomalení. Server, který nyní zaznamenává 10x-20x vyšší návštěvnost než běžně, pracuje na vyřešení problému.


9:20 - Server Flightradar24 uvedl, že na kyjevském letišti Žuljany jsou tři Airbusy A320 společnosti Wizz Air s maďarskými registracemi HA-LWY, HA-LPJ, HA-LPM. Podle Flightradar24 se jedná o jedinou zahraniční leteckou společnost mající své letadla v tuto chvíli na Ukrajině.


9:11 - Lotyšská letecká společnost airBaltic oznámila, že kvůli uzavření ukrajinského vzdušného prostoru pro civilní lety ruší všechny plánované lety na Ukrajinu až do 13. března 2022.


8:45 - Ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo na Twitteru, že na letišti v Ivano-Frankivsku byly raketami zasaženy zásobníky s pohonnými hmotami. Ivano-Frankivsk je město s 240 tisíci obyvatel ležící na západě Ukrajiny. Podle ministerstva udeřilo Rusko také na letiště v Lutsku na západě Ukrajiny. Toto letiště je od roku 1996 mimo provoz.


7:49 - Boeing 787-8 Dreamliner izraelské společnosti El Al letící na pravidelné lince z Tel Avivu do Toronta ve 3:37 místního času vstoupil do ukrajinského vzdušného prostoru, nicméně krátce na to udělal otočku a ve 3:48 z něj vyletěl. Dále pokračoval vzdušnými prostory Rumunska, Maďarska, Slovenska a Polska.

(zdroj: Flightradar24)


7:38 - Generální štáb ukrajinské armády informoval na sociálních sítích, že bylo sestřeleno pět ruských letadel a jeden vrtulník. Letadla měla být sestřelena v Luhanské oblasti.


7:27 - Na kyjevském letišti Borispol přistály dnes v noci dva vojenské transportní letouny Airbus A400M tureckého vojenského letectva. První stroj registrace 17-0080 přistál okolo 02:50 místního času, druhý pak okolo 04:50. Účel těchto dvou letů není znám.


7:04 - Kyjevské letiště Borispol potvrdilo na sociálních sítích, že všichni cestující byli evakuováni. Letiště bylo uzavřeno a ranveje jsou zablokovány. Letiště dále uvedlo, že letiště pracuje podle instrukcí ukrajinských státních orgánů.


6:52 - Dnešní plánované lety z Prahy do Oděsy a Kyjeva jsou zrušeny. Důvodem je uzavření ukrajinského vzdušného prostoru.


6:34 - Zvláštní let AI1947, kterým měli být evakuováni Indové žijící na Ukrajině, se nad Iránem obrátil zpět poté, co Ukrajina uzavřela svůj vzdušný prostor pro komerční lety. Mělo se jednat o druhý repatriační let pro Indy. Společnost Air India na něj nasadila Boeing 787-8 Dreamliner registrace VT-ANC.


6:06 - Podle ukrajinských médií byli cestující a personál z mezinárodního letiště Borispol evakuováni. Starosta Kyjeva uvedl, že dříve hlášené výbuchy u letiště jsou odpovědi protivzdušné obrany na neznámé drony.

Příspěvek ukrajinského ministerstva infrastruktury na sociální síti Telegram o uzavření letiště Borispol v Kyjevě.


5:58 - Před šestou hodinou ranní Ukrajina vyhlásila válečný stav.


5:45 - Evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA vydala bulletin o zóně konfliktu na Ukrajině.


5:10 - Ukrajinský vzdušný prostor byl na ránem zcela uzavřen. Agentura Reuters informovala, že svědci slyšeli výbuchy nedaleko hlavního kyjevského letiště Borispol.

Vzdušný prostor Ukrajiny po páté hodině ranní na serveru Flightradar24 (zdroj: Flightradar24)


Ve středu večer byly uzavřeny letiště v Charkově, Dnipru (dříve Dněpropetrovsk) a v Záporoží. Plánované lety byly zrušeny, lety mířící na tato letiště byly odkloněny.

Témata