Košice mají díky operaci Ganga na chvíli přímé lety do Indie

05.03.2022 - EvropaZdaleka ne všichni, kteří v současné době prchají před válkou na Ukrajině, jsou ukrajinští státní příslušníci. Mezi utečenci, co v minulých dnech překročili hranice Ukrajiny směrem do Polska, Slovenska, Maďarska a Rumunska jsou též i cizinci, kteří na Ukrajině studovali nebo pracovali. Mezi nimi je i několik tisíc lidí s indickým pasem, kteří v době vypuknutí války měli na Ukrajině trvalý nebo přechodný pobyt. Indie pro ně nyní v rámci záchranné operace Ganga začala vypravovat speciální lety do letišť EU, která jsou blízko ukrajinské hranice.

Díky této aktivitě tak i do slovenských Košic zamířila letadla indických společností. V noci ze čtvrtka na pátek, ve 3 hodiny ráno přistál v Košicích Boeing 737 MAX 8 indické společnosti SpiceJet. V sobotu ráno se v Košicích objevil Boeing SpiceJet s registrací VT-MAX znovu. Letadlo SpiceJetu přiletělo po necelých osmi hodinách z Dillí. Přímá vzdálenost mezi oběma letišti je přitom 5200km. Reálná trasa ovšem byla delší, neboť se letadlo muselo vyhýbat ukrajinskému vzdušnému prostoru. Podle údajů výrobce je dolet letadla Boeing 737 MAX 8 přes 6500km. Dnes po 10 hodině navíc v Košicích přistál také Airbus A321 společnosti IndiGo s registrací VT-IUC. Ten ovšem letěl z Dillí s mezipřistáním v Istanbulu a stejným způsobem by měl dnes v poledne odletět nazpět. Dolet letadla Airbus A321 je přes 5900km, výrazně delší dolet má jeho modernizovaná verze neo, která umožňuje létat do vzdálenosti 7.400km.

Podobně jako Košice, přílety exotických společností z Indie byly zaznamenány také včera na letišti v rumunské Suceavě, kde přistál Airbus A320 společnosti AirAsia India, dva Airbusy A321 společnosti IndiGo a Boeing 737 MAX 8 společnosti SpiceJet. Rovněž do polského Rzeszowa přiletěla se třemi Airbusy přes Istanbul společnosti IndiGo, další sem mají přiletět dnes. Další záchranné lety indických společností míří také i do Budapešti, Bukurešti a Bratislavy. Kromě zmiňovaných leteckých společností se na záchranných letech má podílet i indické vojenské letectvo, ale také Air India, Go First a společnost Vistara.

V Bratislavě se dokonce podle sociálních sítí objevil i indický vojenský transportní letoun Boeing C-17 Globemaster. Cestující zde přivítal osobně ministr spravedlnosti Kiren Rijiju:

Jen pro zajímavost, Kiren Rijiju se narodil v indickém okrese West Kameng, v Himalájích v blízkosti hranice s Bhútánem a Čínou.

Poznamenejme, že oficiální indické zdroje neopomínají zdůraznit, že na Ukrajině byli přítomni i státní příslušníci jiných zemí, například řady afrických zemí ale i sousedního Pákistánu. Jen Indie však zatím dokázala zorganizovat pro evakuaci svých občanů ze států sousedících s Ukrajinou tak masívní evakuační akci zvláštními lety.

Boeing 737 MAX 8 indické společnosti spiceJet, červen 2021 (autor: Md Shaifuzzaman Ayon, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata