Ukrajina zakládá novou národní aerolinii a zmodernizuje letiště. Kyjev má být východoevropským uzlem

26.11.2021 - EvropaNový národní letecký dopravce, nová moderní letiště, přeměna mezinárodního letiště Borispol v Kyjevě na východoevropský uzel, oživení výroby letadel a posílení spolupráce s EU, to jsou ambiciózní cíle Ukrajiny v oblasti letectví, které představil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na konferenci „Velká výstavba: letectví a cestovní ruch“ v Kyjevě.

Vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na konferenci o letectví a cestovním ruchu v Kyjevě (foto: Presidential Office of Ukraine)

V rámci ní Zelenskyj oznámil vytvoření nové státní národní letecké společnosti. "Kromě slibů přecházíme k praktické realizaci, jde o našeho národního leteckého dopravce, jenž oficiálně dnes vznikne. Jsme připraveni investovat do leteckého parku, zajistit zakázky pro ukrajinské výrobce a zapojit světové lídry do společných projektů v oblasti výroby letadel," uvedl ukrajinský prezident.

Pracovní název nového národního dopravce je UNA - Ukrainian National Airlines. Podle Zelenského francouzští konzultanti potvrdili ekonomickou proveditelnost tohoto projektu. Prezident upozornil, že při realizaci záměru založit novou národní aerolinii nejde jen o zvýšení zisků, ale také o image a prestiž ukrajinského státu.

V současnosti je největším ukrajinským leteckým dopravcem Ukraine Internaional Airlines (UIA). Přes své firmy vlastní tuto aerolinii ukrajinský oligarcha Ihor Kolomojskij a izraelský podnikatel Aron Mayberg. Oba vlastnili ukrajinskou leteckou společnost Aerosvit Airlines, která v roce 2013 zkrachovala. Podíl v UIA získali v roce 2011, kdy jim ukrajinská vláda prodala 61 % akcií. Od letošního roku se na Kolomojského kvůli korupci vztahují americké sankce.

Založení nové národní letecké společnosti je vykládáno jako cesta, jak snížit závislost na UIA. Zapadá do také do snah Zelenského snížit vliv místních oligarchů, kteří ovlivňují vedle byznysu také politiku. Zelenskyj dříve uvedl, že si oligarchové rozporcovali Ukrajinu podle svých představ.

Ukrajina chce dále investovat miliardy hřiven do modernizace regionálních letišť. Mělo by se jednat o výstavbu nových drah a terminálů na letištích v Černivci, Rovnu, Žitomiru, Krivoj Rogu, Kyjevě, Dněpropetrovsku, Charkově, Záporoží, Oděse, Chersonu, Vinnycje a Poltavě. Zelenskyj na konferenci uvedl, že se připravuje výstavba dvou nových letišť na východě Ukrajiny a dalšího letiště v Zakarpatí. Ukrajinský prezident rovněž mluvil o přeměně kyjevského letiště Borispol v nejsilnější letecký uzel ve východní Evropě.

Ukrajina letos podepsala s Evropskou unií dohodu o přistoupení ke společnému evropskému leteckému prostoru. Padly tak dosavadní regulace, které omezovaly letecký provoz mezi EU a Ukrajinou. Na uzavření dohody již minulý měsíc reagovaly zejména nízkonákladové aerolinie, které oznámily otevření nových linek na Ukrajinu. Dohoda znamená pro ukrajinské letecké dopravce nové příležitosti, ale také větší konkurenci.

Zelenskyj rovněž mluvil o oživení ukrajinské letecké výroby a posílení průmyslové spolupráce s Evropskou unií. Na Ukrajině sídlí známý letecký výrobce Antonov, který má zejména zkušenost s výrobou velkých transportních letadel.

Jak je zřejmé, představený plán rozvoje ukrajinského letectví je velmi ambiciózní a teprve čas ukáže, jak se jej podaří naplnit.

Témata