Iljušin Il-96 s Putinem chránily 4 stíhačky Su-35S a iránská F-14

10.12.2023 20:16 - EvropaTento týden uskutečnil ruský prezident Putin bleskovou návštěvu Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie. S prezidentským Iljušinem Il-96-300PU letěly také čtyři stíhačky Suchoj Su-35S s plnou výzbrojí. Mluvčí ruského prezidenta Peskov uvedl, že stíhačky ruského letectva doprovázely prezidentský speciál po celou dobu z Moskvy na Arabský poloostrov a zpět.

Při letu z Moskvy do Abú Dhabí se Putinův Il-96 krátce objevil na serveru Flightradar24, když byl nad Čečenskem. Podle ruských médií byl na palubě letu také čečenský vůdce Kadyrov. Dále letoun pokračoval přes Ázerbájdžán a Írán. Podle serveru The Aviationist se v íránském vzdušném prostoru k ruským stíhačkám připojil také letoun F-14 Tomcat íránského letectva.

Po rychlé návštěvě Abú Dhabí zamířil Putin do Saúdské Arábie. V hlavním městě Rijádu přistál Il-96 po hodině a půl dlouhém letu. Tento let jako jediný celý zaznamenal Flightradar24. Ještě týž den odletěl Putin zpět do Moskvy. Na Flightradar24 je zaznamenáno jen první půl hodina letu, kdy se letadlo identifikovalo transpondérem. Po vstupu do íránského vzdušného prostoru trasa letadla zmizela.

Takovýto ozbrojený doprovod stíhačkami vlastní země není obvyklý při přeletu nad cizím státem. V případech nejdůležitějších státníků může letadlo obdržet od navštíveného státu eskortu, obvykle složenou ze dvou vojenských letadel. Jedná se však spíše o zdůraznění přikládaného významu návštěvy daného státníka. Putinův mluvčí Peskov uvedl, že důvody nasazení čtveřice ozbrojených stíhaček byly bezpečnostní, přičemž poukázal na nestabilitu současného regionu Blízkého východu.

Témata