Aeroflot přestane létat do destinací mimo Rusko

05.03.2022 - EvropaRuská federální agentura Rosaviacija dnes doporučila všem ruským leteckým společnostem, které mají ve flotile v pronájmu letadla ze zahraničí, aby od neděle 6.března pozastavily veškeré lety mimo lety vnitrostátní. Vzhledem k platným sankcím totiž ruským dopravcům byly vypovězeny leasingové smlouvy a hrozí jim tak zabavení pronajatých letadel i ve třetích zemích jako je Ázerbajdžán nebo Turecko, kam dosud ruské společnosti létat mohou. Ruské letecké společnosti ani náznakem neuvažují, že by pronajatá letadla vrátily jejich majitelům. Navíc je velmi pravděpodobné, že majitelům letadel z důvodu nedostatečných příjmů a propadům kurzu rublu vůči euru nebo dolaru ruské letecké společnosti prostě přestanou za pronájem letadla platit částečně nebo úplně. V Rusku se též množí úvahy o zestátnění těchto letadel a jejich bezúplatného předání dopravcům, kteří je provozují. Podle těchto úvah má jít o formu odškodnění za ztráty, které dopravcům způsobily západní sankce. Tyto úvahy však mají trhliny v podobě chybějících náhradních dílů pro údržbu letadel, na které se nyní platné západní sankce taktéž vztahují.

Opatření nelétat na letiště mimo Rusko již preventivně adaptovala společnost S7 Airlines a společnost Smartavia. Také Aeroflot bude následovat doporučení Rosaviacije a ze zahraničních destinací bude létat od úterý 8.3. jen do Běloruska, kde mu zabavení letadla evidentně nyní bezprostředně nehrozí.

Podle agentury Reuters chce Rusko o víkendu jednat o vzniklé situaci s majiteli pronajatých letadel. Finanční trhy chápou hrozbu zestátnění pronajatých letadel jako jednu z reálných možností dalšího vývoje a tak již minulý týden akcie leasingových firem s angažovaností v Rusku ztrácely výrazně na hodnotě.


Airbus A321 ruské společnosti Aeroflot na letišti Simferopol na Krymu, tehdy ještě pod kontrolou Ukrajiny, srpen 2011 (autor: Igor Dvurekov, Wikimedia Commons)

Témata