Aeroflot po několika měsících obnovil pravidelné lety na Srí Lanku

11.10.2022 - EvropaRuská letecká společnost Aeroflot včera po několikaměsíční přestávce obnovila své pravidelné lety z Moskvy do Colomba. Linka bude provozována dvakrát týdně letounem Airbus A330. Od listopadu má pak dojít k navýšení na šest letů týdně.

Přistání letounu Aeroflotu na mezinárodním letišti v Colombu (foto: Bandaranaike International Airport)

Vzhledem k západním sankcím vůči Rusku kvůli invazi na Ukrajinu jsou lety Aeroflotu a dalších ruských dopravců omezeny na země, které se k sankcím nepřipojily.

Podle ruských médií probíhají také jednání o obnovení pravidelných letů SriLankan Airlines do Moskvy. Od začátku listopadu pak mají začít charterové lety společnosti Azur Air z Petrohradu, Novosibirsku a Krasnojarsku do Colomba, jež jsou určeny pro klienty cestovních kanceláří.

Srí Lanka doufá, že příjezdy ruských turistů podpoří oživení cestovního ruchu po pandemii koronaviru. Země tak připravuje možnost plateb ruskými kartami Mir a rovněž umožnit vydávání platebních karet Rusům místními bankami.

Přivítání posádky Aeroflotu a cestujících na letišti v Colombu (foto: Bandaranaike International Airport)

Pravidelné lety Aeroflotu byly přerušeny začátkem června poté, co byl na mezinárodním letišti v Colombu na základě rozhodnutí místního soudu zadržen Airbus A330-300 Aeroflotu. Stalo se tak na žádost leasingové firmy Celestial Aviation Trading, která letoun Aeroflotu pronajala. Soud své rozhodnutí zdůvodnil neplatnou dvojitou registrací, kdy byl letoun vedle své registrace VQ-BMY bez souhlasu majitele zaregistrován do ruského leteckého rejstříku také jako RA-73702. Nakonec však bylo zadržovanému letounu Aeroflotu dovoleno odletět zpět do Ruska. Nejvyšší obchodní soud v Colombu totiž po politickém tlaku z nejvyšších míst rozhodl, že leasingová společnost uvedla nižší soud v omyl a zatajila některá fakta.

Témata