Airbus A330 Aeroflotu zadržený na Srí lance je volný, může odletět zpět do Ruska

06.06.2022 - EvropaVe čtvrtek 2. června byl na mezinárodním letišti v Colombu zadržen Airbus A330-3000 ruské letecké společnosti Aeroflot. Stalo se tak na žádost irské leasingové společnosti Celestial Aviation, která letadlo vlastní. Letoun má mít bermudskou registraci VQ-BMY, nicméně nese ruskou registraci RA-73702. Leasingová společnost v souladu s mezinárodními sankcemi ukončila pronájem tohoto letounu Aeroflotu. Ruská společnost však letoun nevrátila a na základě nové ruské legislativy si jej bez souhlasu majitele zaregistrovala do ruského leteckého rejstříku.

Airbus A330-300 ruské společnosti Aeroflot na snímku z roku 2020 nese ještě bermudskou registraci VQ-BMY (foto: Anna Zvereva/Flickr - CC BY-SA 2.0)

Celestial Aviation proto požádaly začátkem tohoto měsíce Vrchní obchodní soud v Kolombu o zadržení tohoto Airbusu A330, čemuž bylo vyhověno a letadlu bylo minulý čtvrtek zabráněno v odletu ze země. Jednalo se však o zadržení letadla, ne jeho zabavení, jak mylně informovala některá česká média.

Dnes kauzu zadržovaného airbusu projednal Nejvyšší obchodní soud v Colombu na žádost generálního prokurátora. Na něj se obrátilo místní ministerstvo cestovního ruchu s tím, že zadržení letadla má vážné dopady na celou ekonomiku a cestovní ruch v zemi. V reakci na zadržení letadla totiž Aeroflot pozastavil všechny své lety na Srí Lanku.

Nejvyšší obchodní soud rozhodl, že došlo k formálnímu pochybení a zrušil soudní předchozí příkaz. Místní média uvedla, že navrhovatel zatajil fakta a uvedl nižší soud v omyl. Generální prokurátor uvedl soudní příkaz v rozporu se zákonem o civilním letectví. Podle něj by se měl prošetřit postup právníka zastupujícího leasingovou společnost.

Každopádně Celestial Aviation se svým pokusem o získání zpět svého letounu na Srí Lance neuspěly. Soud povolil Aeroflotu s letounem odletět ze země. V době vydání tohoto článku již Airbus A330 z Kolomba odstartoval a byl ve vzdušném prostoru Indie.

Zadržovaný letoun po soudním rozhodnutí odstartoval z Kolomba k letu do Ruska (zdroj: Flightradar24)

Témata