Na Srí Lance zadrželi Airbus A330 s dvojitou ruskou registrací

03.06.2022 - EvropaVčera bylo na letišti v Colombu zadrženo letadlo Airbus A330-343 v barvách Aeroflotu s registrací RA-73702. Důvodem zadržení letadla, do kterého již nastoupili pasažéři ke zpátečnímu letu do Moskvy nejsou aktuální problémy s nedostatkem paliva, které sužují malý, ale zadlužený ostrov v Indickém oceánu, nýbrž rozhodnutí tamního soudu z důvodu neplatné dvojité registrace.

Letadlo bylo totiž původně registrováno na Bermudách pod registrací VQ-BMY. Patří irské leasingové společnosti Celestial Aviation Ltd. Dvojitá registrace letadla je pro drtivou většinu zemí nelegální. Je s podivem, že se manažeři ruské letecké společnosti z předchozích podobných případů v Turecku a Ázerbajdžánu nepoučili a rozhodli se letět letadlem s dvojitou registrací do země, která ze strachu před Ruskem neohýbá náležitě svoje zákony.

https://twitter.com/CalgaryLankan/status/1532403472489861135?s=20&t=Wv5vhMvW8l8Hqp63n2R6eQ

Letadlo bylo od dubna 2012 pronajato společnosti Aeroflot jako nové. V rámci sankcí vůči Rusku byl ukončen jednostranně pronájem, ale dobrovolného vrácení letadla Aeroflotem se Celestial Aviation nedočkal. Místo toho letadlo v dubnu Aeroflot duplicitně registroval v ruském rejstříku. Majitelé letadla byli letadlu na stopě a na jejich popud vydal Vrchní obchodní soud v Kolombu urychleně ve čtvrtek příkaz k zabránění odletu tohoto letadla, což se skutečně na poslední chvíli povedlo zařídit. Aeroflotu tak přibyl další problém a ruským turistům se značně zkomplikoval návrat z jejich exotické dovolené.

zadržený Airbus A330 v červnu 2013 na letišti ve Vladivostoku (autor: Fedor Leukhin, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata