Aeroflot ztratil na Heathrow 32 slotů

30.06.2022 - EvropaBritský koordinátor slotů Airport Coordination Limited (ACL) rozdělil pro zimní sezónu 2022-2023 celkem 32 propadlých týdenních párů slotů po společnosti Aeroflot na letišti Londýn-Heathrow. JetBlue Airways, Virgin Atlantic a Vistara tak získají po sedmi párech nových týdenních slotů, China Airlines a Avianca čtyři a Westjet 3 páry slotů.

Airbus A319 společnosti Aeroflot na letišti v Londýně-Heathrow, květen 2009 (autor: John Taggart, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Britská vláda ihned po začátku ruské agrese na Ukrajině zakázala ruským společnostem vstup do svého vzdušného prostoru a v květnu zakázala ruským společnostem, aby své cenné sloty na britských letištích prodaly ostatním potenciálním zájemcům. Sloty totiž mohou být předmětem obchodu a zrovna sloty v Londýně-Heathrow patří mezi nejvíce ceněné. V roce 2016 například zaplatila společnost Oman Air společnosti Air France-KLM za jeden pár slotů na Heathrow rekordních 75 miliónů dolarů.

Aeroflotu však z důvodu jejich nevyužití propadlo hned 32 párů, a ty byly ACL přiděleny jiným leteckým společnostem u kterých se předpokládá, že je během nadcházející zimní sezóny skutečně na Heathrow využijí.

Vladimir Putin během setkání s letuškami Aeroflotu, březen 2022 (zdroj: Tisková služba prezidenta Ruské federace, Wikimedia Commons, CC-BY-4.0)

Témata