Aeroflot plánuje objednávku až 300 ruských letadel

08.06.2022 - EvropaPod těžkým tlakem západních sankcí zmítaná ruská vlajková letecká společnost Aeroflot včera oznámila, že plánuje vydat nové akcie, z jejíchž prodeje chce získat 185 miliard rublů (v přepočtu zhruba 3 miliardy amerických dolarů). Poznamenejme, že přístup na burzu v Moskvě západní investoři momentálně nemají a tak kupci nově vydaných akcií zřejmě budou muset být zejména ruští občané či tamní polostátní společnosti. Ruská vláda totiž současně oznámila, že za 107 miliard rublů nových akcií Aeroflotu koupí ruský Fond národního bohatství. Ten již během pandemie podobně financoval Aeroflot 80 miliardami rublů.

Management Aeroflotu hodlá získané prostředky využít na objednání 300 letadel od United Aircraft Corporation (UAC), společnosti, kterou v únoru 2006 dekretem založil současný prezident země - Vladimír Putin. UAC sdružuje ruské výrobce letadel jako Iljušin, Irkut, Jakovlev, Mikojan, Suchoj a Tupolev. Aeroflot plánuje od UAC objednat zejména letadla Irkut MC-21. Tato letadla by měla být letos poprvé uvedena do komerčního provozu. Mají mít kapacitu 160-210 cestujících a dolet 6000km.

Aeroflot by měl dále objednat další letadla Suchoj Superjet 100, což je letadlo pro méně pasažérů a s menším doletem než Irkut MC-21. A právě dolet a kapacita letadla jsou parametry, které Aeroflot vedou k úvahám o objednávce též třetího typu - většího Tupolevu Tu-214. Tato letadla mají mít kapacitu kolem 200 cestujících a dolet téměř 10.000km. Společnost UAC již obnovila jejich výrobu a plánuje je vyrábět rychlostí 20 letadel za rok.

Aeroflot se tímto krokem připravuje na scénář dlouholeté izolace Ruska od západní civilizace a přitom současné nutnosti zajištění letecké obslužnosti nejrozlehlejší země světa. Nezbývá než jen doufat, že místo tohoto scénáře se v blízké budoucnosti prosadí v Rusku takové politické síly, které co nejdříve ukončí z našeho pohledu nesmyslnou válku na Ukrajině a tím i izolovanost a zchudnutí většiny obyvatel Ruské federace.

Tupolev Tu-214 společnosti Rossija, květen 2012 (autor: Aktug Ates, Wikimedia Commons)

Témata