Aeroflot kvůli chybějícím náhradním dílům rozebírá zcela nový Airbus A350

10.08.2022 - EvropaRuské letecké společnosti provozující západní letadla, která nevrátila leasingovým společnostem po ukončení smluv o pronájmu, se potýkají s nedostatkem náhradních dílů. Důvodem jsou mezinárodní sankce, které přijaly západní státy po ruské invazi na Ukrajinu také na dodávku náhradních dílů do letadel.

Aeroflot - Airbus A350-900 (foto: Colin Cooke Photo/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Podle agentury Reuters začal nyní Aeroflot rozebírat jeden Airbus A350-900 kvůli chybějícím náhradním dílům, které potřebuje pro provoz jiných letadel tohoto typu. Agentura, která se odvolává na své zdroje z oblasti ruského letectví, uvedla, že se jedná o letoun, který byl dodán teprve nedávno.

Vedle jednoho A350-900 začal být podle Reuters rozebírán také nejméně jeden letoun Suchoj Superjet 100. Tento postup získávání náhradních dílů schválil ruský úřad civilního letectví Rosaviacija. Díly získané rozebíráním letadel by měly stačit pro provozování stávajících flotil západních letadel nejméně do roku 2025. Rusko rovněž plánuje rovněž začít vyrábět kopie náhradních dílů. Rozebírání svých letadel na náhradní díly se obávaly leasingové společnosti, kterým byly jejich letouny pronajaté ruským leteckým společnostem zcizeny.

V dlouhodobém výhledu se chce Aeroflot zcela zbavit západních letadel a postupně je nahradit ruskými typy. Airbusy a boeingy nyní tvoří zhruba 80 % flotily Aeroflotu. Jediným ruským typem ve flotile Aeroflotu je Suchoj Superjet 100. Tento typ je však zatím stále silně závislý na dodávkách západních součástek.

Témata