Evropská unie uzavřela svůj vzdušný prostor pro ruská letadla

28.02.2022 - EvropaČlenské státy Evropské unie se v reakci na pokračují invazi Ruska na Ukrajiny rozhodly zcela uzavřít svůj vzdušný prostor pro letadla registrovaná v Rusku nebo provozovaná ruskými leteckými společnostmi. Některé státy EU, například Polsko a Česká republika, k tomuto kroku přistoupily již dříve.

Ursula von der Leyenová, která uzavření vzdušného prostoru v neděli oznámila, na tiskové konferenci neopomněla uvést, že se toto opatření týká i privátních letadel využívaných ruskými oligarchy. Uzavření vzdušného prostoru států EU je součástí třetího balíků sankcí přijatého proti Rusku.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (foto: Evropská komise)

Server Flightradar24 publikoval mapku s přehledem zemí, kde NOTAMy již zakazují vstup ruských letadel do svého vzdušného prostoru. Z mapky je zřejmé, že vstup zakázaly již všechny státy EU s výjimkou Slovenska a Finska.

Přestože ruští představitelé opakovaně uvádějí, že na sankce jsou delší dobu připraveni a počítali s nimi, tak opatření EU tvrdě zasáhne ruský Aeroflot, který měl hustou síť spojení do evropských zemí. Významně se však dotknou i dalších ruských dopravců operujících do evropských států jako jsou S7 Airlines nebo Ural Airlines.

Dá se očekávat, že ruské úřady odpoví recipročně rovněž uzavřením svého vzdušného prostoru pro letadla ze států EU, což bude mít dopad na letecké společnosti z evropských zemí. Vedle samotných letů do ruských destinací to přinese i nemožnost přeletů přes Rusko, což řada dopravců využívá při letech na indický subkontinent, na střední Asie a Dálný východ.

Témata