Evropská komise aktualizovala černou listinu

14.12.2015 - Evropa



Evropská komise ve čtvrtek zaktualizovala seznam leteckých společností, které mají zákaz letů do EU nebo podléhají provozním omezením. Ze seznamu byla smazána kazašská letecká společnost Air Astana. Pro Air Astana, které se ocitly na tzv. černé listině v roce 2009, platily při letech do EU provozní omezení. Naopak se na seznam zakázaných dopravců nově dostaly Iraqi Airways. Zařazení této společnosti na seznam není příliš překvapivé. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) zakázala společnosti lety do EU již letos v srpnu.

Iraqi Airways - Boeing 737-800
Iraqi Airways - Boeing 737-800 (foto: Robert Underwood/Wikipedia Commons - CC BY 2.0)

Evropská komise nezařadila na listinu žádnou leteckou společnost z Thajska. Komise v tiskové zprávě uvedla, že spolu s EASA bude monitorovat další vývoj v Thajsku. Začátkem letošního roku zjistil audit ICAO nedostatky v dodržování bezpečnostních standardů u některých společností. Minulý měsíc americká FAA přeřadila Thajsko kvůli zjištěným nedostatkům do kategorie 2.

V aktualizovaná černá listina obsahuje beze změny 20 zemí světa, kde je nedostatečný dohled leteckých úřadů nad bezpečností letecké přepravy. Z těchto států jsou na listinu zahrnuty (až na výjimky) všechny letecké společnosti. Jedná se o Benin, Demokratickou republiku Kongo, Džibutsko, Eritrea, Gabon (s výjimkou dvou společností), Indonésie (s výjimkou čtyř společností), Kazachstán (s výjimkou Air Astana), Kongo , Kyrgyzstán, Libérie, Libye, Mozambik, Nepál, Rovníková Guinea, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Sierra Leone, Súdán a Zambie. Celkem je na seznamu 230 leteckých společností s úplným zákazem letů a dalších sedm aerolinií s částečnými provozními zákazy.

Témata