Air Serbia navyšuje frekvence do Moskvy

03.03.2022 - EvropaSrbský prezident, Aleksandar Vučić, opakovaně odmítl uložit na Rusko sankce, které uvalily ostatní evropské země. Argumentuje, že Rusko je historicky srbský spojenec, který vždy Srbsku garantoval jeho územní celistvost. Navíc v Srbsku je stále v živé paměti bombardování země letadly NATO na jaře roku 1999, kdy se Aliance snažila leteckými nálety přimět tehdejší srbské vedení se Slobodanem Miloševičem v čele, aby ukončilo své vojenské aktivity vůči Albáncům v Kosovu. A tak je nyní Air Serbia jedním z mála evropských dopravců, který stále může a také provozuje lety mezi letištěm v Evropě a Ruskem.

Mnoho západních zemí vydalo svým občanům v posledních dnech doporučení, aby opustili Rusko. Vzhledem ke vzájemným zákazům vstupu do vzdušného prostoru mezi evropskými zeměmi a Ruskem jim však zbývají zejména jen spojení s přestupem provozovaných dopravci z Perského zálivu a Turecka.

Air Serbia tak ze současné situace profituje také. A to dokonce relativně více, neboť na rozdíl od Istanbulu nebo Dubaje společnosti Air Serbia na spojení z Moskvy do Bělehradu nyní nemůže kvůli sankcím konkurovat žádný ruský dopravce. Ruští dopravci totiž nemají kvůli omezením vstupu ruských letadel do vzdušného prostoru okolních zemích jak se do Srbska dostat. Navíc se dá v Bělehradu celkem pohodlně přestoupit na návazný spoj do významných evropských center a poptávka po takových letech nyní významně roste. Air Serbia, která dosud létala s Airbusem A319 mezi Moskvou a Bělehradem 7x týdně, musela kvůli vysoké poptávce dokonce začít na lety do Moskvy používat i svůj jediný dálkový Airbus A330. A to ve dnech kdy není na cestě do New Yorku. Nejbližší lety Airbusem A330 do Moskvy jsou v plánu 6.3., 7.3., 8.3.,9.3. a 11.3. Navíc se Air Serbia rozhodla na lince z Bělehradu do Moskvy na příští dny zdvojnásobit frekvence. Ke běžnému letu s odletem ve 13:50 z Bělehradu a návratem zpět z Moskvy v 21:00 tamního času přibyla nově i noční rotace, s odletem z Bělehradu ve 23:40 a návratem z Moskvy ve 04:15. Na této noční rotaci bude Air Serbia létat s Airbusem A319.

letadla Air Serbia na letišti v Bělehradě (zdroj: media kit společnosti Air Serbia)

Air Serbia má navíc stále v platnosti code-share dohodu s Aeroflotem a tak ze Srbska nabízí s jedním přestupem i další destinace v Rusku jako je Jekatěrinburg, Kazaň, Krasnodar, Nižný Novgorod, Novosibirsk, Omsk, Petrohrad, Rostov na Donu, Samara, Soči, Volgograd nebo Voroněž.

Nakolik je chování společnosti Air Serbia jen pragmatické nebo zda nese i známky hyenismu, necháme na laskavém zvážení čtenáře. Rozhodně je na trhu jen malým hráčem, který ze současné situace těží. Velcí hráči, kteří také profitují ze současné situace, jsou totiž mimo jiné i Emirates, Etihad, FlyDubai, Qatar Airways a zejména Turkish Airlines.

Témata