Air Serbia plánuje rozšířit flotilu o další ATR 72-600 a Airbusy A330-200

08.01.2024 09:30 - EvropaLetecká společnost Air Serbia si letos pronajme další 3 letadla ATR 72-600 od leasingové společnosti Nordic Aviation Capital. Celkem jich tak má letos dopravce provozovat deset kusů. Uvedl to v pátek portál exyuaviation.com s odkazem na vyjádření Jiřího Marka, českého generálního ředitele srbské letecké společnosti.

"Řekl bych, že optimální velikost flotily ATR72 je deset letadel, protože pak můžeme začít těžit z úspor z rozsahu. Letouny ATR jsou velmi výkonné a ziskové. Prošli jsme rozsáhlým projektem reorganizace a zcela jsme uzemnili letouny ATR72-200 a -500 a nahradili je letouny -600. Budeme pokračovat v rozšiřování této regionální flotily. Další letadla ATR jsou pro Air Serbii důležitá pro záměr navyšování frekvencí na stávajících trasách s přestupním uzlem v Bělehradu, což v konečném důsledku pomáhá rozšiřovat poptávku i po dálkových letech.", uvedl Jiří Marek.

A právě o rozšíření dálkové flotily Air Serbia velmi stojí. Aktuálně provozuje dálkové lety s dvěma letadly A330-200. Létá s nimi z Bělehradu do Chicaga, New Yorku a Tianjinu. Podle srbského ministra financí Sinišy Maliho, pod jehož ministerstvo Air Serbia spadá, by další dva Airbusy A330-200 měly dorazit v květnu. Dopravce by díky nim měl nejen navýšit frekvence na stávajících dálkových destinacích, ale také zvažuje zavedení nových destinací. Podle serveru exyuaviation.com se diskutují zejména destinace v Číně jako je Šanghaj a Kanton (Guangzhou). Podle srbského ministra financí Air Serbia loni přepravila přes 4 miliony pasažérů a ministr očekává za loňský rok zisk kolem 35 miliónů euro při příjmech kolem 500 miliónů eur. Právě nová regionální a dálková letadla mají tato čísla v letošním roce srbskému státnímu dopravci ještě dále vylepšit.

ATR 72-600 společnosti Air Serbia na černohorském letišti v Tivatu, červenec 2023 (autor: Ad Meskens, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata