Air Serbia získá opět dotace na provoz linek z letišť Niš a Kraljevo

30.11.2023 20:45 - EvropaPodle serveru exyuaviation.com se letecká společnost Air Serbia jako jediná přihlásila do výběrového řízení na prodloužení programu provozování dotovaných linek ve veřejném zájmu ze srbských měst Niš a Kraljevo. Může si tak zajistit prodloužení dotovaného provozu o další 4 roky.

Na základě smluv o závazku veřejné služby (PSO) má Air Serbia létat z Niše do Bělehradu, Kolína nad Rýnem, Hahnu (u Frankfurtu nad Mohanem), Istanbulu a Lublaně. Sezónně má létat z Niše taktéž do Atén a Tivatu.

Z Kraljeva má Air Serbia létat celoročně do Istanbulu a sezónně do Soluně a Tivatu.

Obě zmiňovaná města leží v Srbsku na jih respektive na jihovýchod od Bělehradu. Niš je s 260 tisíci obyvateli třetím největším městem v zemi, Kraljevo je s 68 tisíci obyvateli až desáté největší město. Kraljevo je vzdáleno od letiště v Bělehradu jižním směrem. Autem je to 170km a dvě hodiny jízdy. Niš je 250km jihovýchodním směrem a po dálnici je to za ideálních podmínek z Bělehradu 2,5 hodiny dlouhá jízda. Blíže to však mají z Niše do Sofie, na tamní letiště je to jen 2 hodiny a 180km. Podobně je vzdálené i makedonské letiště ve Skopje.

Airbus společnosti Air Serbia, červenec 2019 (autor: Riik@mctr, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata