Air Serbia po incidentu ukončuje spolupráci s Marathon Airlines

20.02.2024 15:18 - EvropaLetecká společnost Air Serbia dnes vydala oficiální informaci k incidentu, ke kterému v neděli večer došlo na bělehradském letišti. Embraer 195LR (OY-DGC) provozovaný řeckou společností Marathon Airlines měl letět na lince JU324 z Bělehradu do německého Düsseldorfu. Jak vyplývá ze záznamů Flightradar24, letadlo vjelo z pojížděcí dráhy až za polovinou ranveje. Z tohoto místa do konce ranveje zbývalo necelých 1300 metrů. Letadlo přejelo dráhu, přičemž se střetlo se stožáry ILS. Posádce se podařilo odstartovat a po 57 minutách letu bezpečně přistát na letišti. Při události naštěstí nebyl nikdo z posádky ani z cestujících zraněn (další popis incidentu naleznete zde).

Plánek mezinárodního letiště v Bělehradu s vyznačením startu letadla Marathon Airlines (zdroj: exyuaviation.com)

Air Serbia v dnes vydané tiskové zprávě uvedla, že okamžitě po události kontaktovala srbský úřad civilního letectví (DCV) a místní úřad pro vyšetřování nehod v dopravě (CINS), které zahájily vyšetřování tohoto incidentu. Vlastní šetření pak provedou dále příslušné řecké úřady.

Srbský národní dopravce se všem cestujícím letu JU324 omluvil za způsobené nepříjemnosti. Letecká společnost uvedla, že si je vědoma pocitů cestujících během letu a hluboce lituje nepříjemností, kterým museli čelit. Všem cestujícím se Air Serbia rozhodla vrátit peníze za letenky v plné výši. To se týká také 91 cestujících z původních 106, kteří využili přepravu včerejším letem do Düsseldorfu. Zároveň společnost uvedla, že všichni cestující letu JU324 mají nárok na standardní odškodnění a úhradu dalších nákladů v souvislosti se zpožděním letu o jeden den.

Bez ohledu na výsledky vyšetřování celé události příslušnými úřady se Air Serbia rozhodla ukončit spolupráci s řeckou společností Marathon Airlines. Od zítřka už nemá být provozován již žádný let Air Serbia letadlem této společnosti. Na tyto lety nasadí srbský dopravce jiná letadla, aby byl zachován plánovaný provoz. Air Serbia měla pronajaty formou ACMI (letadlo s posádkou) celkem čtyři Embraery, jeden E190 a tři E195. Tato letadla létala v livery Air Serbia.

Air Serbia - Embraer 195LR (foto: Air Serbia)

Témata