Air Serbia plánuje růst flotily na 50 letadel

21.11.2023 08:55Podle generálního ředitele letecké společnosti Air Serbia, Jiřího Marka, si letecká společnost pro nadcházející období stanovila další ambiciózní růstové plány. Společnost Air Serbia v posledních měsících masivně rozšiřovala síť obsluhovaných destinací. V současné době létá Air Serbia do více než osmdesáti destinací, má ve své flotile 22 letadel a dalších 8 letadel si aktuálně pronajímá i s posádkami. Podle vedení dopravce se hodnoty přepravených cestujících leteckou společností Air Serbia v letošním roce pohybují o 45% nad hodnotami předpandemického roku 2019.

Vedení společnosti Air Serbia očekává, že v dlouhodobém horizontu by se dopravce mohl pyšnit flotilou i více než padesáti letadel. A to zejména díky očekávanému hospodářskému růstu regionu ve kterém působí. Významným impulzem pro růst poptávky má být podle vedení letecké společnosti i konání výstavy EXPO v Bělehradě v roce 2027.

Airbus A320 společnosti Air Serbia, červen 2017 (autor: Mark Harkin, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Pro další období však dopravce již nepočítá s dalším agresivním rozšiřováním počtu obsluhovaných destinací. Z dlouhodobého hlediska plánuje Air Serbia obsluhovat kolem sta destinací a fungovat s modelem síťového dopravce s přestupním bodem v Bělehradě. Proto se nyní dopravce bude zaměřovat především na zvyšování počtu frekvencí do stávajících destinací. S tím také souvisejí snahy o pronájem většího počtu letadel Embraer 195 od řecké společnosti Marathon Airlines. Embraery 195 totiž mají se 118 sedačkami o něco vyšší kapacitu než nejmenší letadla ve flotile Air Serbia, vrtulová ATR 72-600 (s kapacitou 70 respektive 72 sedačky) a zároveň menší kapacitou než Airbusy A319 se 144 sedačkami. Proto se Embraery hodí pro zahušťování sítě nebo nahrazování delších letů s letadly ATR nejvíce. Pro síťového dopravce je totiž důležitější vysoká četnost spojení než vysoká nabízená sedačková kapacita. Během příštího léta by se na linkách Air Serbia tak mělo objevit až šest letadel Embraer E190 a E195 pronajatých od Marathon Airlines. Nyní se dočasně objevuje na linkách Air Serbia i menší Embraer E175 jako dočasná náhrada za tato letadla.

Embraer E175 společnosti Marathon Airlines na letišti Stockholm-Arlanda, duben 2023 (autor: Andrzej Otrębski, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Kromě pronájmu letadel Embraer od společnosti Marathon Airlines letos v létě létaly také dva Airbusy A320 pronajaté od společnosti GetJet Airlines. Přitom letadla A320 s kapacitou 164 až 180 sedaček si Air Serbia na rozdíl od letadel Airbus A319 (s kapacitou 144 sedaček) hodlá ve flotile dlouhodobě ponechat. Zmiňovaná letadla A319 mají postupně opouštět flotilu dopravce. Aktuálně jich Air Serbia provozuje deset.

Flotila společnosti Air Serbia využívá středně stará letadla s léty prověřenou, osvědčenou technologií. "Na rozdíl od jiných dopravců, kteří sází na nová letadla, se tak společnosti Air Serbia díky této strategii podařilo vyhnout například problémům s motory, které nyní působí vrásky dopravcům, kteří ve velkém vsadili například na nová letadla rodiny A320neo", uvedl dále Marek v rozhovoru pro časopis Aviation Week.

Témata