Praha bude mít opět přímé spojení s pevninskou Čínou, Hainan Airlines obnoví lety

04.04.2024 00:16 - Česká republikaPo více než čtyřleté přestávce bude mít pražské letiště opět přímé letecké spojení s Čínou. Letiště Praha ve středu informovalo, že 24. června Hainan Airlines obnoví lety do Prahy. Čínská letecká společnost bude opět spojovat Prahu s čínským hlavním městem Pekingem. Linka má být provozována třikrát týdně letadly Airbus A330-300 pro 292 cestujících.

O obnovení letů do Prahy informovala na sociálních sítích také čínská společnost Hainan Airlines. Podle zveřejněných informací budou odlety z Prahy každé pondělí, středu a pátek ve 14:00. Na pekingském letišti Capital International bude linka HU7938 přistávat další den v 5:20 ráno. V opačném směru bude linka HU7937 odlétat z Pekingu každé pondělí, středu a pátek ve 2:30 a v Praze bude přistávat v 6:45. Letenky na přímou linku z Prahy do Pekingu nejsou ještě v prodeji. Rezervační systém na webu Hainan Airlines nabízí zatím jen lety s přestupem.

Airbus A330 čínské společnosti Hainan Airlines (foto: Per aspera ad Astra/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Hainan Airlines začaly létat z Pekingu do Prahy v září 2015. Slavnostního ceremoniálu otevření linky se zúčastnil také tehdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka. Jednalo se o historicky první přímou linku spojující Prahu s čínským hlavním městem. Zahájení letů Hainan Airlines předznamenalo příchod dalších čínských leteckých společností a otevření dalších přímých linek do Číny. Rozvoj leteckého spojení s Čínou byl výsledkem rozvoje vztahů s touto zemí pod taktovkou bývalého prezidenta Zemana. Přímé lety s Čínou se výrazně podílely na nárustů příjezdu čínských turistů. V roce 2019 přijelo do České republiky celkem 610 tisíc čínských turistů.

Čínské letecké společnosti plánovaly zredukovat své lety do Prahy ještě před celosvětovým rozšířením koronaviru. Omezení letů bylo médii dáváno do souvislosti s ukončením partnerství mezi hlavním městem Prahou a Pekingem a dalšími komplikacemi v česko-čínských vztazích. Místo partneství s Pekingem uzavřela Praha sesterskou smlouvu s Tchaj-pej na Tchaj-wanu. Krátce na to česká vláda kvůli pandemii koronaviru v únoru 2020 rozhodla o zákazu přímých letů do Číny. To znamenalo zastavení všech pravidelných linek z Prahy do čínských měst.

Témata