Praha má po 4 letech opět přímé letecké spojení s Čínou

25.06.2024 00:47 - Česká republikaV pondělí ráno přistál na pražském ruzyňském letišti Airbus A330-300 (registrace B-304K) společnosti Hainan Airlines. Čínský dopravce tak po téměř čtyř a půl letech obnovil pravidelné letecké spojení Prahy s Pekingem. To bude provozováno celoročně, zatím se počítá se třemi lety týdně.

Odlety z Prahy budou každé pondělí, středu a pátek ve 14:00 s příletem do Pekingu další den v 5:20. V opačném směru budou odlety z čínské metropole ve stejné dny ve 2:30, na pražském letišti bude linka Hainan Airlines přistávat v 6:45.

Hainan Airlines je zpět v Praze (foto: Letiště Praha)

„Těší mě, že se nám po dlouhých jednáních podařilo obnovit přímé lety do Číny. Právě obnova dálkových linek je naší dlouhodobou prioritou a Asie představuje velmi důležitý zdrojový trh. Zatímco v roce 2019 dorazilo do Česka více než 1 700 000 turistů z Asie, v loňském roce to bylo 776 tisíc. Pevně věřím, že právě obnovená přímá linka do Pekingu bude tím správným stimulem pro další rozvoj příjezdového cestovního ruchu z Číny,“ uvedl šéf Letiště Praha Jiří Pos.

Inaugurační let byl na pražském letišti uvítán vodní slavobránou (foto: Letiště Parah)

Hainan Airlines zahájily pravidelné lety do Prahy v září 2015. Linka s Pekingem byla tehdy vnímána jako důležitá pro rozvoj česko-čínských vztahů, a tak slavnostní ceremoniál proběhl za účasti tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky. Následovalo zavádění dalších pravidelných linek do Číny. V roce 2016 začaly China Eastern Airlines spojovat Prahu se Šanghají a Sichuan Airlines s Čcheng-tu. Od roku 2017 pak měly vybrané lety do Šanghaje mezipřistání v Si-anu. Praha tak měla přímé letecké spojení se čtyřmi čínskými městy.

Zlom znamenala pandemie koronaviru, kdy na základě rozhodnutí české vlády bylo od 9. února 2020 pozastaveno letecké spojení s Čínou, odkud se začal šířit koronavirus. Ještě předtím však Hainan Airlines plánovaly pravidelné lety do Prahy v březnu 2020 ukončit. Další čínské společnosti pak plánovaly redukci letů.

Odbavení letu Hainan Airlines (foto: Letiště Praha)

O znovuzahájení letů se jednalo již delší dobu. V listopadu loňského roku jednal v Pekingu Tomáš Pojar, poradce pro národní bezpečnost. Letos v březnu pak čínské hlavní město navštívila delegace Letiště Praha vedená Jiřím Posem. Ta v Pekingu jednala o obnovení linky se zástupci Hainan Airlines.

Nyní došlo k obnovení letů na pragmatickém zájmu obou stran o přímé spojení. Na rozdíl od roku 2015 proběhlo znovuotevření linky bez účasti vrcholných politiků a proklamací o rozvoji česko-čínských vztahů.

Očekává se, že linka bude využívaná zejména čínskými turisty, pro které byla Praha před pandemií oblíbenou destinací. Obnovení letů tak podpoří příjezdový cestovní ruch do Česka. Čínští turisté byli před pandemií známí svou zálibou v luxusním ubytování a vysokými útratami během pobytu.

Krájení dortu je nezbytnou součástí ceremonií otevírání linek (foto: Letiště Praha)

Společnost Hainan Airlines byla založena v lednu 1993 v provincii Chaj-nan, největší čínské zvláštní ekonomické zóně a přístavu volného obchodu. V témže roce zahájila pravidelné lety s menšími letadly. V roce 2000 vznikla HNA Group, která aerolinii zastřešila. V dalších letech nastal rychlý rozvoj Hainan Airlines, které byly vlajkovou lodí skupiny. Společnost získala dálková letadla a začala létat do Evropy, Afriky a Severní Ameriky. Prvními evropskými destinacemi se staly Budapešť, Brusel a Berlín.

Rychlá expanze HNA Group přivedla skupinu v roce 2017 do finančních potíží. Skupina, která vedle letecké dopravy podnikala také v cestovním ruchu, byla nucena začít rozprodávat řadu svých aktiv. Nejprve se jednalo o prodej hotelů a podílů v hotelových skupinách. Během pandemie byl na žádost věřitelů na skupinu v dubnu 2021 vyhlášen konkurs. Následně se HNA Group koncem roku 2021 zbavila své letecké divize, když kontrolu na ní získala firma Liaoning Fangda Group.

Po překonání pandemie koronaviru Hainan Airlines pod novým vlastníkem postupně obnovily svou mezinárodní síť. „Dnes obnovená linka do Prahy je již jedenáctou linkou naší společnosti do Evropy. Díky tomu jsme, co se týče počtu našich evropských destinací, vrátili na úroveň před příchodem pandemie,“ uvedl v Praze Jichum Liu, marketingový ředitel Hainan Airlines.

(foto: Letiště Praha)

Témata