Hainan Airlines zahájil lety do Prahy

29.09.2015 - Česká republikaVe středu 23. září přistál v 6:30 hodin na Letišti Václava Havla poprvé letoun Airbus A330-300 (B-5950) letecké společnosti Hainan Airlines a zahájil tak provoz na nové pravidelné lince z Pekingu do Prahy. Po deváté hodině se pak uskutečnil ceremoniál zahájení nové linky. Slavnostní akt přestřižení pásky proběhl za účasti předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky, čínské velvyslankyně Ma Kche-čching, prezidenta Hainan Airlines Sie Chao-Minga a prezidenta Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslava Tvrdíka. Podle premiéra Sobotky je přímé letecké spojení mezi Prahou a Pekingem důkazem zlepšujících se vztahů s Čínou. Airbus A330 Hainan Airlines po deváté hodině přiroloval k Terminálu 1, přičemž byl uvítán tradiční vodní slavobránou letištních hasičů.

Hainan Airlines poprvé v Praze (foto: autor)

Hainan Airlines poprvé v Praze (foto: autor)

Nová přímá letecká linka z Pekingu do Prahy a zpět bude prozatím provozována třikrát týdně vždy v pondělí, ve středu a v pátek. Na trase bude létat Boeing 767-300ER o kapacitě pro 233 cestujících, přičemž 34 sedadel bude v business třídě a dalších 199 míst v ekonomické třídě. Odlety linky HU7937 z Pekingu jsou podle zveřejněného letového řádu v uvedených dnech ve 2:30 hod. s příletem do Prahy v 7:10. Zpět z ruzyňského letiště bude linka odlétat jako HU7938 v 13:30 a v Pekingu přistane po devíti hodinách a 30 minutách letu následující den v 5:30 hod. Díky nové lince Praha poprvé v historii získává přímé letecké spojení s čínským hlavním městem. Linka do Pekingu je v pořadí sedmou dálkovou linkou, kterou mohou cestující v letošním roce letět z pražského letiště, a po spojení do Soulu je druhou nejdelší linkou z Prahy.

Hainan Airlines - Airbus A330-300 - zahájení Praha

Hainan Airlines - Airbus A330-300 (foto: autor)

Očekává se, že linka Hainan Airlines bude využívána zejména čínskými turisty. Jejich příjezdy do České republiky v poslední době rychle rostou také díky tomu, že Praha je pro Číňany módní destinací. V loňském roce přijelo do České republiky celkem 212 tisíc čínských turistů. Předpokládá se, že přímé letecké spojení přinese další prohloubení ekonomických styků s Čínou. Nová linka přinesla zlevnění letenek z Prahy do Pekingu. „Od července, kdy Hainan Airlines oznámily spuštění nové linky Praha - Peking a nabídly cestovatelům letenky za akční ceny, se zájem o letenky do Pekingu v meziročním srovnání zvedl desetinásobně,“ uvedla Věra Janičinová, ředitelka prodeje letenek Student Agency. „Zájem o letenky mají především Číňané žijící v Praze nebo čínští turisté, nízká cena letenky ale motivovala k nákupu i některé Čechy, kteří chtějí poznat tuto exotickou destinaci,“ doplnila Janičinová s tím, že českou korporátní klientelu nová linka do Pekingu zatím příliš nezaujala. Jedním z důvodů je to, že Hainan Airlines není členem z žádných leteckých aliancí.

Hainan Airlines - Airbus A330-300 - zahájení Praha

Proslov předsedy vlády ČR Buhuslava Sobotky (foto: autor)

Hainan Airlines je největší čínskou soukromou leteckou společností. Aerolinie je součástí skupiny HNA Group, která dále plně vlastní či má podíly v leteckých společnostech Beijing Capital Airlines, China Xinhua Airlines, Fuzhou Airlines, Lucky Air, Tianjin Airlines, Urumqi Air, West Air, Yangtze River Express, v zahraničí pak v MyCargo Airlines (Turecko), Africa World Airlines (Ghana) a Aigle Azur (Francie). Hlavní základnou Hainan Airlines je letiště Capital v Pekingu. Flotila Hainan Airlines se skládá ze 147 letadel Airbus A330-200, Airbus A330-300, Boeing 737-700, Boeing 737-800, Boeing 767-300ER a Boeing 787. Podle velikosti flotily je Hainan Airlines čtvrtou největší aerolinií v Číně. Praha je v pořadí sedmou destinací Hainan Airlines v Evropě. Čínský dopravce v současnosti provozuje linky do Bruselu, Berlína, Moskvy, Paříže, Petrohradu a Říma.

Hainan Airlines - Airbus A330-300 - zahájení Praha

Přestřížení pásky, zleva Sie Chao-Ming, prezident Haina Airlines, Ma Kche-čching, čínská velvyslankyně v ČR, Václav Řehoř, předseda představenstva Českého aeroholdingu, Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR a Jaroslav Tvrdík, prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce (foto: autor)

Témata