HNA Group převedla Hainan Airlines na nového investora

10.12.2021 - Asie & AustrálieRestrukturalizace čínského konglomerátu HNA Group pokročila do další fáze. Kdysi ambiciózní skupina se zbavila své letecké divize včetně vlajkové lodi Hainan Airlines. Kontrolu nad ní získala v Pekingu sídlící skupina Liaoning Fangda Group. Ta byla v září vybrána jako nový investor pro tuto leteckou divizi, která byla vyčleněna z HNA Group. Vedle Hainan Airlines jsou její součástí také letecké společnosti Air Changan, China Xinhua Airlines, Fuzhou Airlines, GX Airlines, Lucky Air, Shanxi Airlines a Urumqi Air.

Boeing 787 Dreamliner čínské společnosti Hainan Airlines přistává na letišti v Las Vegas (foto: Tomás Del Coro/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Skupina Liaoning Fangda Group působí v uhelném, ocelářském, farmaceutickém průmyslu a také ve finančním sektoru. Její dceřiné společnosti mají pobočky ve dvaceti čínských provinciích. Součástí skupiny jsou na burze kótované společnosti Fangda Carbon New Material, Northeast China Pharmaceutical Group a Fangda Special Steel Technology. Celkem skupina Liaoning Fangda zaměstnává přes 60 tisíc lidí.

V rámci bankrotové restrukturalizace byla HNA Group rozdělena na na čtyři části, které začaly fungovat samostatně. Odprodejem letecké divize byl učiněn důležitý krok při řešení zadlužení skupiny. Firma na sociálních sítích informovala, že dosáhla také významného posunu při řešení problémů s likviditou.

HNA Group se dostaly do finančních potíží již v roce 2017 kvůli své rychlé expanzi. Skupina skupovala podíly v leteckých společnostech, letištích, logistických firmách, luxusních hotelech a finančních institucích. Další ránou byla pro skupinu smrt jejího zakladatele Wang Tiena, který nečekaně zemřel v roce 2018 při cestě po Francii, když při fotografování spadl ze zdi.

Poté se skupina začala svých podílů zbavovat, například v roce 2018 prodala Radisson Hotel Group a zbavila se rovněž podílů v Hilton Hotels a NH Hotels. Nicméně zadlužení skupiny a problémy s likviditou se nepodařilo vyřešit a po vypuknutí pandemie koronaviru se všechny potíže dále prohloubily. Letos koncem ledna podali věřitelé návrh na vyhlášení úpadku HNA Group kvůli nesplacení závazků. V září pak policie zadržela generálního ředitele Adama Tana a zakladatele a bývalého předsedu HNA Group Chen Fenga.

Letecká společnost Hainan Airlines je známá i v Praze, kam před vypuknutím pandemie létala na pravidelné lince z Pekingu.

Témata