Čínská policie zadržela vrcholové manažery HNA Group

28.09.2021 - Asie & AustrálieDva nejvyšší manažeři skupiny HNA Group byli zadrženi čínskou policií. V pátek na sociálních sítích skupina potvrdila, že policie zadržela generálního ředitele Adama Tana a zakladatele a bývalého předsedu HNA Group Chen Fenga. Stalo se tak jen několik dnů poté, co byla skupina v rámci restrukturalizace rozdělena na čtyři části, které nyní fungují samostatně. HNA Group uvedla v prohlášení na sociálních sítích, že restrukturalizace probíhá podle plánu a její podniky fungují stabilně.

Hainan Airlines - Airbus A330-300 (foto: Jeroen Stroes Aviation Photography/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

HNA Group je významná skupina podnikající hlavně v letecké dopravě a v cestovním ruchu. V posledním desetiletí skupina značně expandovala, když začala skupovat podíly zejména v leteckých společnostech, letištích, logistických firmách, luxusních hotelech i finančních institucích. Rychlá expanze přivedla skupinu do finančních potíží již v roce 2017. O rok později nečekaně zemřel při cestě po Francii zakladatel skupiny Wang Tien, když se v Provence zřítil ze zdi při fotografování.

HNA Group zastřešuje řadu čínských leteckých společností, přičemž vlajkovou lodí jsou Hainan Airlines, které před vypuknutím pandemie létaly také do Prahy. Součástí skupiny jsou dále společnosti Beijing Capital Airlines, Fuzhou Airlines, Lucky Air, Tianjin Airlines, Urumqi Air a další. Skupina získala podíly v Hong Kong Airlines, Azul Brazilian Airlines, Comair, TAP Air Portugal a dalších aeroliniích.

V rámci své expanze skupina koupila také hotelovou skupinu Radisson Hotel Group a získala podíly ve skupinách Hilton Hotels a NH Hotels a dalších zejména luxusních a butikových hotelích. V roce 2018 HNA Group prodala Radisson Hotel Group a zbavila se rovněž podílů v Hilton Hotels a NH Hotels.

Témata