Krátce: ZIPAIR Tokyo, Eurowings a Air Montenegro

27.12.2021 - KrátceJaponská nízkonákladová aerolinie ZIPAIR Tokyo zahájila 25. prosince lety na své první dálkové lince z tokijského letiště Narita do Los Angeles. Nová linka bude zprvu provozována třikrát týdně letounem Boeing 787-8 pro 290 cestujících. Od února příštího roku má být spojení provozováno každý den. ZIPAIR Tokyo, které jsou dceřinou společností Japan Airlines, zahájily provoz v říjnu loňského roku.

Odlet prvního letu ZIPAIR Tokyo do Los Angeles z tokijského letiště Narita (foto: ZIPAIR Tokyo)

Německá letecká společnost Eurowings bude od 1. května 2022 nově létat z Hamburku do švédského Göteborgu. Linka bude provozována čtyřikrát týdně. Podle společnosti Swedavia, jež provozuje švédská letiště, v roce 2019 před vypuknutím pandemie mezi oběma městy letělo téměř 50 tisíc cestujících. V roce 2014 nabídly přímé spojení mezi Hamburkem a Göteborgem ČSA v rámci svých linek do těchto dvou měst.

Eurowings - Airbus A320 (foto: Eurowings)

Air Montenegro si chtějí v příštím roce pořídit jedno větší letadlo. Společnost podle serveru EX-YU Aviation zveřejnila výzvu pro předložení nabídek na pronájem letounu Boeing 737 nebo Airbus A320 na dobu tří až osmi let s možností prodloužení. Letadlo musí mít kapacitu nejméně 144 sedaček a být k dispozici nejdříve od dubna 2022. V současnosti Air Montenegro provozuje dva letouny Embraer 195. Podle šéfa společnosti Predraga Todoroviće je obchodní model založený na využití pouze typu E-195 obtížný a téměř nikdy nemůže být ziskový. Pro dosažení úspěchu potřebuje aerolinie zejména v létě letoun s větší kapacitou.

Témata