Krátce: Suchoj Superjet, Air Lituanica a Autolux

28.05.2015 - KrátceV úterý se uskutečnila v Káhiře prezentace ruského letounu Suchoj Superjet 100 pro představitele vlády a leteckého průmyslu. V návaznosti na tuto prezentaci egyptská vláda zváží objednávku tohoto typu pro státní společnost Egyptair, která hledá vhodný letoun pro provoz regionálních linek na Blízkém východě. Ruský ministr obchodu Děnis Manturov uvedl, že by mohlo dojít k dohodě o dodávce 12 letadel Superjet 100 s opcí na dalších 12 kusů.

Propagační fotografie letounu Suchoj Superjet 100 (Foto: Superjet International)

Nerijus Jukna, ředitel Air Lituanica, navrhne představenstvu vyhlášení bankrotu společnosti. Litevská aerolinie zastavila minulý pátek všechny své lety. Podle tiskové agentury BNS hospodařila společnost v loňském roce se ztrátou 10 mil. eur. V roce 2013 byla ztráta aerolinie 5 mil. eur. Air Lituanica podle BNS aktuálně dluží 950 tisíc eur za navigační poplatky. Další dluhy za poplatky má společnost u letišť.

Ukrajinská společnost Autolux uskutečnila v neděli 24. května první let z Kyjeva do syrského přístavního města Latakia. Po třech letech se jednalo o první komerční let z evropské země do Sýrie. Autolux plánuje létat do Latakie jednou týdně s letounem Boeing 737. Hlavním předmětem činnosti společnosti Autolux je kamionová a autobusová doprava.

Štítky