Značka Alitalia je na prodej, cena začíná na 290 milionech eur

20.09.2021 - EvropaNucený správce společnosti Alitalia vyhlásil tendr na prodej značky Alitalia. Úvodní cena byla stanovena na ambiciózních 290 milionech eur (zhruba 7,39 miliard korun). Požadovaná částka je zhruba dvakrát vyšší, než předpokládaly původní odhady. Součástí nabídky je také logo Alitalia, korporátní design, webové domény, profily na sociálních sítích apod.

(ilustrační foto: Alitalia)

Správce považuje značku Alitalia za jedno z nejvýznamnějších aktiv dosavadní aerolinie. Výběrové řízení plní jednu z podmínek Evropské komise (EK), že značka Alitalia musí být prodána v otevřeném a transparentním výběrovém řízení nejvyšší nabídce.

Pro účast ve výběrovém řízení byla stanovena podmínka, že kupující společnost musí mít kapitál minimálně 200 milionů eur a být držitelem osvědčení leteckého provozovatele. Podmínky řízení připouštějí i účast mimoevropských firem.

Uzávěrka pro podání nabídek je 30. září 2021. Do dalšího kola tendru postoupí jen závazné nabídky na koupi značky za 290 milionů eur nebo více, přičemž zájemce musí složit jistinu 40 milionů eur. Úspěšný uchazeč by měl značku získat do konce letošního roku.

Alitalia je od května 2017 v nucené správě a nyní probíhá proces ukončení provozu této společnosti. K tomu by mělo dojít v polovině příštího měsíce, kdy 15. října 2021 zahájí provoz nová společnost Italia Trasporto Aereo (ITA).

Na základě podmínek EK není ITA nástupnickou společností Alitalia, ale zcela novou firmou. Nebude tak ani zatížena nedávným rozhodnutím EK o nelegální státní podpoře ve výši 900 milionů eur společnosti.

Témata