Společnost Alitalia uskutečnila poslední let, značka bude existovat dál

15.10.2021 - EvropaPo 74 letech provozu ukončila své lety ve čtvrtek pozdě večer letecká společnost Alitalia. Posledním komerčním letem této společnosti byl let AZ1586 z Cagliari do Říma. Italská aerolinie na něj nasadila Airbus A320 registrace EI-DSV. Posádku vedl kapitán letadla Andrea Gioia s 15tisíci nalétanými hodinami.

Z letiště v Cagliari letoun odstartoval ve 22:36 a na římském letišti Fiumicini přistál s malým zpožděním ve 23:23. Podle dostupných informací byl let téměř plný. Řada cestujících si koupila letenky na tento let záměrně, aby si dopřála tento historický zážitek. Na letišti v Římě čekali na poslední let Alitalia fotografové, televizní štáby a také několik desítek protestujících, kteří se nechtějí smířit s neslavným koncem společnosti.

Krátce před půlnocí se provoz Alitalia uzavřel. Podle posledních informací však značka Alitalia nezmizí. Společnost Italia Trasporto Aereo (ITA) v předvečer zahájení svého provozu nabídla za značku Alitalia ve druhém kole tendru částku 90 milionů eur (téměř 2,3 miliardy korun). Vedle značky získá ITA webové stránky, domény a profily na sociálních sítích. V prvním kole aukce byla stanovena minimální cena na 290 milionů eur.

Zítra ráno zahájí lety nová společnost ITA. První let společnosti odlétá v 6:20 z milánského letiště Linate do Bari. V průběhu dopoledne má být spuštěn web nové společnosti a představeny další podrobnosti včetně značky, pod kterou bude nabízet své lety.

ITA zahájí lety s flotilou 52 letadel z nichž jen sedm strojů bude širokotrupých. V příštím roce se má flotila rozrůst na 78 letadel, přičemž letadlový park bude rozšiřován výhradně o airbusy nové generace. V roce 2025 má ITA provozovat celkem 105 dopravních letadel.

Společnost bude v zimní sezóně 2021/22 provozovat 61 linek do 45 destinací. S lety do Prahy v tomto období nový dopravce nepočítá. Dálkové lety během zimy má ITA provozovat jen do New Yorku, Bostonu, Miami a Tokia. Příští léto však společnost plánuje rozšíření dálkových linek o lety do São Paulo, Buenos Aires, Washingtonu a Los Angeles.

Témata