Itálie chce zestátnit Alitalii

19.03.2020 - EvropaStředa 18. března 2020 byla nejzazším datem pro podání nabídek na koupi Alitalia. Vzhledem k posledním událostem je však zřejmé, proč se nikdo nepřihlásil, a tak nyní musí o záchraně národního dopravce jednat italská vláda.

Alitalia - Boeing 777-200ER (foto: Alitalia)

Ta včera přijala opatření pro zmírnění ekonomických škod způsobených epidemií koronaviru. Celkem na pomoc ekonomice vyčlenila 25 miliard eur. Z toho necelých 600 miliónů eur má jít na pomoc Alitalii. Za normálních okolností by byl tento fakt v hledáčku Evropské komise. Ta však bude nyní zřejmě pohlížet na státní pomoci leteckým společnostem benevolentně.

Vládní plán předpokládá vytvoření nové společnosti, která bude většinově nebo zcela ovládána italským státem. Tato nová společnost by měla Alitalia převzít.

Zestátněním firmy chce Itálie ukončit desetiletou sérii vládních půjček soukromé společnosti. Od května 2017 je dokonce Alitalie v platební neschopnosti a funguje jen díky státním půjčkám, které od té doby dosáhly částky 1,3 miliardy EUR.

Samotná Alitalia vykázala zisk naposledy v roce 2002. V roce 2008 byla Alitalia zprivatizována, ale přesto dál fungovala jen díky státní pomoci. Proběhla též řada neúspěšných jednání s potenciálními kupci. Nejdále se zdály být rozhovory o prodeji společnostem Lufthansa a Delta Air Lines, ale z obojího nakonec sešlo.

Témata