Značka Alitalia se neprodala, do tendru se nikdo nepřihlásil

07.10.2021 - EvropaV pondělí 4. října vypršela lhůta pro podání nabídek na koupi značky Alitalia. Podle italského deníku Corriere della Sera se do výběrového řízení nepřihlásil žádný zájemce. Deník se odvolává na své zdroje, výsledek nebyl zatím oficiálně oznámen. Do tendru na prodej značky se mohly hlásit jen společnosti, jež mají kapitál minimálně 200 milionů eur. Další podmínkou bylo, že kupující musí být držitelem osvědčení leteckého provozovatele.

Alitalia - Airbus A320 (foto: Alitalia)

Cena značky Alitalia byla stanovena na závratných 290 milionů eur (zhruba 7,39 miliard korun), což je dvojnásobek původních odhadů. Předpokládalo se, že do tendru se přihlásí nový italský dopravce Italia Trasporto Aereo (ITA). Nicméně vydat 290 milionů eur za značku bylo příliš i pro tuto aerolinií. Potvrzuje se tak, že požadovaná cena je naprosto nereálná.

Podle prohlášení Alitalia byla požadovaná částka minimální cenou stanovenou na základě posudku vypracovaného nezávislým odborníkem. Prodej aktiv za co nejvyšší cenu byl jednou z podmínek Evropské komise, která se obávala, že by mohlo dojít k převodu značky na novou společnost ITA.

Ikonická značka Alitalia na břiše Boeing 777 (foto: Alitalia)

Nyní se očekává, že se přistoupí k druhé fázi výběrového řízení, ve kterém budou moci zájemci podávat i nižší nabídky. Odborníci oslovení italským tiskem odhadují cenu značky na maximálně 150 milionů eur.

Kupec získá vedle značky také logo Alitalia, korporátní design, webové domény, profily na sociálních sítích apod. Alitalia ukončí lety 14. října 2021 po 75 letech provozu. Hned následující den pak začne létat nová společnost Italia Transporto Aereo (ITA).

Témata