Nová společnost ITA má zahájit 15.října provoz

20.07.2021 - EvropaRozhovory mezi zástupci italské vlády zastupující budoucí společnost ITA (Italia Transporto Aereo) a zásupci Evropské unie o náhradě stávající státem vlastněné společnosti Alitalia skončily dohodou. Nový dopravce ITA by měl 15. října 2021 zahájit provoz. Dlouze trvající rozhovory se točily kolem zásadního bodu jaký majetek nová společnost získá od Alitalie, aniž by současně byla zatížena jejími historicky vzniklými dluhy. Zároveň by měl být veřejnosti jasně viditelný předěl mezi Alitalií a společností ITA. Samotnou Alitalii a italskou vládu totiž v jiných řízeních stále prověřuje Evropská komise - zejména zda půjčky italského státu nebyly v rozporu s pravidly o státní pomoci a nevedly k poškození konkurence. Jedná se o půjčky ve výši 900 miliónů eur z roku 2017 a 400 miliónů z roku 2019.

Podle dohody použije ITA většinu ze svého základního kapitálu 700 miliónů eur na odkoupení majetku Alitalie tak, aby mohla sama zahájit provoz. Rovněž bude vypsána veřejná soutěž na prodej obchodní značky Alitalia. Tohoto tendru se ITA plánuje zúčastnit. Podle zástupců společnosti ITA je právě získání obchodní značky Alitalia základem jejich nynějšího business plánu. ITA plánuje převzít 85% slotů Alitalie v Milánu-Linate a 43% v Římě-Fiumicinu. Provoz by měl být zahájen s 52 letadly, z toho 7 širokotrupých vhodných pro dálkové lety. Během roku 2022 by podle business plánu mělo být ve flotile nového dopravce 78 letadel, v roce 2025 již 105. Současně by mělo dojít k významné modernizaci flotily, v roce 2025 by mělo 81 z 105 letadel flotily být již "nové generace". Business plán společnosti ITA předpokládá dosažení bodu zlomu a ziskovosti ve třetím čtvrtletí roku 2023 při současném generování příjmů společnosti ve výši 3,3 miliard eur.

V porovnání se současnými 11 000 zaměstnanci Alitalie má však nová společnost zaměstnat jen 2 800 lidí. Tento počet se má v průběhu roku 2022 postupně zdvojnásobit. Ovšem i to je pro odborové organizace málo a odbory s takto drastickým seškrtáním počtu zaměstnanců hlasitě nesouhlasí.

Airbus A319 společnosti Alitalia na letišti ve Veroně, březen 2013 (foto: Fabrizio Berni, Wikimedia Commons)

Témata