Nové italské aerolinie ITA sází na Airbusy. Objednají A220, A320neo, A330neo a pronajmou A350-900

01.10.2021 - EvropaNová italské aerolinie ITA - Italia Trasporto Aereo zveřejnila ve čtvrtek své plány na rozvoj flotily. V nich sází na letouny poslední generace od evropského výrobce Airbus. Vedení ITA dospělo k rozhodnutí, že flotila společnosti má být tvořena pouze letadly Airbus. Toto strategické rozhodnutí umožní společnosti ITA flexibilní plánování posádek a nižší náklady na náhradní díly, opravy a údržbu letadel.

ITA předběžně objednala také letouny rodiny A320neo (foto: Airbus)

ITA podepsala s Airbusem memorandum o nákupu 28 nových letadel. Má se jednat o sedm letadel rodiny A220, jedenáct letadel rodiny A320neo a deset letadel A330neo. V případě konečné finalizace se bude hodnota objednávky pohybovat okolo 1,7 miliardy dolarů.

Dalším důležitým partnerem je americká leasingová společnost Air Lease Corporation. Nový italský dopravce podepsal s touto společností smlouvu o dlouhodobém pronájmu 31 letadel Airbus pro krátké a střední tratě. V průběhu obchodního plánu si společnost pronajme celkem 56 nových letadel Airbus, z čehož 43 bude pro krátké a střední tratě a zbylých třináct budou dálkové Airbusy A350-900.

Podpis dohody ITA s leasingovou společností Air Lease Corporation: zprava Steven F. Udvar-Házy, šéf Air Lease Corporation, uprostřed Alfredo Altavilla, předseda představenstva ITA, vlevo Christian Scherer, obchodní ředitel Airbusu (foto: ITA)

Díky krizi poptávky po leasingu letadel v souvislosti s pandemií se ITA podařilo zatím uzavřít smlouvy o pronájmu letadel za výrazně výhodnějších podmínek než měla společnost Alitalia. Dále ITA oproti Alitalia sníží počet pronajímatelů letadel na polovinu a bude spolupracovat jen s šesti firmami.

Dodávky nových letadel mají být zahájeny již v prvním čtvrtletí příštího roku a společnost jimi chce odstartovat proces rozšíření flotily a také proces přechodu na novou generaci letadel, které budou úspornější a ekologičtější. Na konci roku 2025 mají tvořit letadla nové generace 70 % flotily ITA.

„Strategické partnerství s Airbusem a ALC je pro ITA klíčové pro nastartování podnikatelského plánu,“ uvedl Alfredo Altavilla, předseda představenstva ITA. „Společnost ITA provedla důkladné hodnocení letadel s nepopsaným listem a vybrala si Airbus napříč ve všech segmentech. To je velmi potěšující a svědčí to o velké hodnotě letadel Airbus,“ řekl Christian Scherer, obchodní ředitel společnosti Airbus.

Logo nové letecké společnosti ITA (zdroj: itaspa.com)

Zahájení letů ITA je plánováno již na 15. října 2021. Den předtím má po 75 letech ukončit provoz společnost Alitalia. ITA má zahájit provoz s 52 letadly, které převezme od Alitalia. Do roku 2025 se má flotila rozrůst na 105 letadel. Značka Alitalia bude nabídnuta ve výběrovém řízení, přičemž cena bude začínat na 290 milionech eurech. Předpokládá se, že jediným vážným zájemce bude ITA.

ITA rovněž plánuje také strategii v oblasti životního prostředí. Využívání moderních letadel má přispět ke snížení paliva a emisí CO2. Společnost rovněž počítá s využíváním udržitelných leteckých paliv (SAF) ve svých letadlech.

Témata