Ryanair již nemá zájem o Alitalii

27.09.2017 - EvropaNizkonákladová společnost Ryanair dnes oznámila, že odstupuje ze soutěže na převzetí krachujícího dopravce Alitalia. Ryanair uvedl, že již informoval správce Alitalia o tom, že již nemá zájem o tuto společnost a nepodá žádné další nabídky. Ryanair uvedl, že chce odstranit „rozptylování managementu“, jež začalo se zájmem o převzetí Alitalia, a chce se zaměřit na řešení současných provozních problémů, kdy je kvůli nedostatku pilotů rušeno okolo 60 letů denně. Ryanair dnes oznámil, že toto rušení letů bude pokračovat i během platnosti zimního letového řádu.


Alitalia - Airbus A330-200 (foto: John Taggart/Wikipedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Alitalia je od 2. května pod zvláštní správou, o kterou požádal vládu management společnosti poté, co zaměstnanci odmítli navrhovanou restrukturalizaci aerolinie. Italská vláda vyloučila znárodnění, zároveň nechtěla, aby Alitala padla a proto poskytla společnosti překlenovací úvěr ve výši 600 mil. eur. Do čela Alitalia vláda dosadila tři správce, kteří vyhlásili tendr na její prodej. Termín pro podání závazných nabídek byl již několikrát posunut, naposledy z 2. na 16. října. Italský tisk dříve uvedl, že nezávazný zájem o Alitalia projevilo v červenci deset společností, mezi nimi i nízkonákladová aerolinie easyJet.

Alitalia je bývalým italským národním leteckým dopravcem. Společnost je považována za jeden ze symbolů poválečného hospodářského vzestupu Italie. Největšího rozmachu dosáhla aerolinie v 70. a 80. letech 20. století. Dolce vita však skončil s nástupem nízkonákladových aerolinií a rozvojem vysokorychlostních vlaků. Alitalia byla konkurencí vytlačována, jak z evropských, tak z vnitrostátních linek a ztratila pozici italské jedničky. Společnost postupně ztratila i své pozice na ziskových dálkových linkách. Přes nelehkou ekonomickou situaci je Alitalia stále silným a u některých Italů i milovaným brandem. 

Štítky