Nové černohorské aerolinie Air Montenegro jdou na start. Společnost zveřejnila první destinace.

10.05.2021 - EvropaAir Montenegro, nová letecká společnost Černé Hory, získala osvědčení leteckého provozovatele a v příštích týdnech zahájí lety. Černohorský ministr pro kapitálové investice Zoran Radunović nyní oznámil první cíle nového dopravce. Komerční provoz má být zahájen do 1. června z mezinárodního letiště v hlavním městě Podgorica. V úvodní fázi bude nová aerolinie létat do Bělehradu, Lublaně a Frankfurtu. Podle ministra jsou tyto první destinace již potvrzené. Letový řád bude ještě finalizován s ohledem na cestovní omezení a dostupnost slotů.

Embraer 195 bývalé společnosti Montenegro Airlines startuje z letiště v Tivatu (foto: Alex Beltyukov - RuSpotters Team/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Všechny tři oznámené linky byly v minulosti obsluhovány společností Montenegro Airlines. Jedinou linkou, na které bude mít Air Montenegro nyní konkurenci, bude spojení do Bělehradu. Podle serveru EX-YU Aviation cestovalo v roce 2019 mezi Podgoricou a Lublaní 55758 cestujících a mezi Podgoricou a Frankfurtem 27569 cestujících. V delším výhledu má začít Air Montenegro létat také do Istanbulu a z Tivatu do Bělehradu.

Air Montenegro bude létat se dvěma letouny Embraer 195, které v polovině února zakoupila černohorská vláda od GECAS. Oba letouny dříve létaly u Montenegro Airlines a po ukončení provozu této společnosti byly odstaveny na letišti v Podgorici. Zakoupením obou letadel bylo pro vládu výhodnější než platit leasingové společnosti GECAS náklady za předčasné ukončení pronájmu strojů u Montenegro Airlines.

Montenegro Airlines - Embraer ​​​​​​195 (foto: Montenegro Airlines)

První Embraer 195 registrace 4O-AOA se podrobil údržbě v Bratislavě a nyní získává nové livery. Po jeho návratu zpět do Podgorice může Air Montenegro podle Radunoviće zahájit svou provoz. Druhý Embraer má být připraven pro nasazení do provozu v polovině června. Černá Hora chce získat pro novou aerolinii ještě třetí letoun E195, v současnosti jedná o jeho koupi s brazilským výrobcem.

Montenegro Airlines ukončily provoz vloni v prosinci, když se kvůli dopadům pandemie koronaviru dostala do značných problémů. Původně plánovanou finanční injekci ve výši 155 milionů eur nakonec černohorská vláda společnosti neposkytla. Místo toho přišla vláda s plánem na založení nové státní letecké společnosti, které poskytne potřebný kapitál na rozjezd. Letos v lednu vláda schválila založení společnosti ToMontenegro s kapitálem 30 milionů eur. Později byl název nové aerolinie změně na nynější Air Montenegro.

Témata